Meziroční míra inflace v Číně skončila v únoru stagnovala na lednové úrovni 4,9 procenta. I přesto, že analytici očekávali pokles růstu na 4,7 procenta, dá se to považovat za úspěch. Jádrová inflace očištěná od kolísavých cen potravin se zmírnila. Páteční údaje tak naznačují, že čínské úřady mají úspěch v boji proti cenovým tlakům, aniž tím podkopávají růst tamní ekonomiky.

Na oslavy je příliš brzo

Ekonomové ale varují, že úřady ještě nemají zdaleka vyhráno. ,,Je zřejmé, že míra inflace v Číně stabilizuje, stále je zde ale velké riziko růstu spotřebitelských cen,“ řekla agentuře Reuters ekonomka Wei Yao z hongkongské Société Générale. ,,To znamená, že centrální banka zachová kurz přitvrzování měnové politiky,“ dodala.

Centrální banka již od října zvýšila úrokové sazby třikrát a povinné minimální rezervy bank pětkrát a vláda kromě toho praktikuje u vybraných položek přímou cenovou kontrolu v podobě cenových stropů.

Ceny potravin v meziročním srovnání vzrostly o 11 procent a proti předešlému měsíci vyskočily o 3,7 procenta. Ostatní ceny byly meziročně vyšší o 2,3 procenta a proti lednu stouply jen o 0,1 procenta.

Průmyslová produkce zvýšila růst

Čína zveřejnila i statistiky ohledně průmyslové výroby. Ta v prvních dvou měsících tohoto roku vzrostla meziročně o 14,1 procenta z prosincových 13,5 procent. Jednalo se tak o znatelně vyšší růst než předpovídali analytici. To je pozitivní signál vzhledem k tomu, že čtvrteční výsledky zahraničního obchodu Číny ukázaly nejvyšší schodek za posledních sedm let. Podle analytiků za to mohly hlavně únorové oslavy lunárního Nového roku.