Dlouho avizovaný návrat skupiny Oceán se po 18 letech stane skutečností. Obnovená kapela zahájí 27. dubna v pražském klubu Roxy turné, během kterého postupně navštíví Brno, Ostravu a Bratislavu, sérii koncertů zakončí 26. května v Českých Budějovicích. Pěveckou roli po loni zesnulém zpěvákovi Petrovi Mukovi převzala zpěvačka Jitka Charvátová.

"S nikým jiným bychom to určitě nedělali. S Jitkou spolupracujeme už delší dobu, byli jsme spolu v jiných kapelách a rozhodlo hlavně to, že se máme rádi, jsme kámoši, což bylo vlastně i před dvaceti lety s Petrem," uvedl klávesista Dušan Vozáry.

Ženský vokál po vyzkoušení několika zpěváků prý kapela zvolila záměrně, aby nemohl být porovnáván s charakteristickým pěveckým projevem Petra Muka.

Na koncertech zazní především starý repertoár Oceánu v nových úpravách. Kromě Charvátové, bývalé členky skupin Fiction a Skyline, uslyší fanoušci na všech koncertech známé písně Oceánu i v podání hostů, jejichž jména zatím kapela tají.

"Kromě příprav na turné se Oceán v současné době věnuje také nové tvorbě. Nový singl by měl být ještě na jaře tohoto roku nasazen do rádií. Autorem textu bude tradičně Petr Hons.

Muk nesouhlasil

Návrat jedné z nejpopulárnějších tuzemských kapel 90. let oznámil bubeník Oceánu Jan Vozáry v říjnu 2008, tehdy ještě pod pozměněným názvem New Ocean. O obnovení činnosti skupiny Oceán uvažovali prý její členové již delší dobu. Jediným, kdo nesouhlasil, byl Petr Muk. V otevřeném dopise na konci listopadu 2008 napsal, že "skupina New Ocean bude možná hudebně zajímavý i komerčně úspěšný projekt, ale opravdový Oceán to být nikdy nemůže".

Muk mimo jiné také kritizoval "poangličtělý" název New Ocean, který považoval za zavádějící, a napsal, že by si měli jeho bývalí spoluhráči stejně jako on "odpracovat kariéru" pod vlastním jménem.

Za důvody rozchodu Oceánu označil Muk spory ohledně jeho nových písní pro kapelu a současnou neexistenci jiných návrhů, nepoměr v hudebním přínosu členů kapely a narůstající osobní napětí.

Zlatá devadesátá

Skupina Oceán, založená v roce 1985, působila až do roku 1993 ve složení Petr Kučera (klávesy), Petr Muk (zpěv), Jan Vozáry (bicí), Dušan Vozáry (klávesy). V období 1985 až 1987 byl členem kapely rovněž Zdeněk Pavelec (kytara, zpěv) a jako člen skupiny byl udáván i textař Petr Hons.

Poprvé na sebe kapela upozornila už na Rockfestu v roce 1985 a okamžitě se stala velmi populární, první singl s hitem Ráchel vyšel až v roce 1988.

V roce 1992 vytvořili Muk a Kučera projekt Shalom, který zpočátku působil souběžně s Oceánem, a všechny zvěsti o rozpadu byly dementovány. Nakonec však skupina Oceán přece jen v roce 1993 ukončila svou činnost. Kapela vydala tři alba: Dávná zem, Pyramida snů a 2 1/2.

Jitka Charvátová, která přebírá roli hlavní zpěvačky Oceánu

Související