Jan Macháček

Francie a další státy považují bezletovou zónu za vojenskou intervenci („a svět přece už nechce další vojenskou intervenci v arabském světě“), přitom její smysl je politický, ale především humanitární a ochranný. Při dnešních vojenských technologiích to je přece spíše jednoduchý úkol.

Celý blog Jana Macháčka čtěte ZDE

Zavedení bezletové zóny nad Libyí je realistickou možností, ale musí mít jasný právní základ a podporu v oblasti. V Londýně to v úterý řekl britský ministr zahraničí William Hague po schůzce s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

"Je to realistická možnost a je to praktická možnost," prohlásil Hague. Podle něj ale musí mít bezletová zóna jasný právní základ, nezbytnou mezinárodní podporu a také podporu v oblasti samotné.

Británie a Francie připravují návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zavedení bezletové zóny, o kterém by měli jednat ve čtvrtek ministři obrany NATO. "Jsou to stále plány pro případ potřeby. Musí být jasné, že to má širokou podporu mezinárodního společenství," dodal Hague.

Bezletovou zónu podporují země Organizace islámské konference, Ligy arabských států i vlády v Perském zálivu. V USA souhlasí někteří republikánští senátoři, odpůrci však argumentují tím, že podobné opatření vyžaduje rozsáhlou vojenskou operaci.

Aktuální dění v Libyi sledujeme on-line ZDE

„Jestli Rada bezpečnosti zahájí akci a jaká bude, záleží na tom, jestli bychom tím do Libye co nejdříve navrátili stabilitu,“ nechala se slyšet mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

V případě bezletové zóny by však spojenecké síly musely zničit rozsáhlou libyjskou protivzdušnou obranu. Takový zásah by byl relativně nákladný, uvedl list Economist.

Rezignace Kaddáfího výměnou za bezpečnost

Pokud Muammar Kaddáfí přestane s bombardováním svého obyvatelstva a opustí svůj post do 72 hodin, opozice ho nechá jít a nebude ho pronásledovat. Prohlásil předseda povstalecké národní rady a zároveň bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl pro televizní stanici Al-Džazíra.

Již v pondělí prý Kaddáfí nabídl opozici svou rezignaci výměnou za bezpečnost pro sebe i svou rodinu. Vládní televize zprávy o nabídce libyjského vůdce ale razantně popírá. Podobně zprávu dementovala i CNN.  

Šéfka evropské diplomacie se sešla se zástupci libyjské opozice

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová se v úterý v Evropském parlamentu ve Štrasburku setkala se zástupci libyjských povstalců, kteří ustavili na východě své země národní radu. Podle agentury Reuters tak dala najevo zájem EU navázat kontakty s rebely.

Do Štrasburku dorazili Mahmúd Džibríl, šéf krizového výboru Libyjské národní rady ustavené v baště povstalců Benghází, a člen rady pověřený zahraničními vztahy Alí Isáví.

Ve středu by se měli zúčastnit seznamovacího setkání se členy parlamentu, aby jim přiblížili situaci v Libyi. Zástupci povstalců se mají také v příštích dnech setkat s několika ministry zemí EU. Konkrétně se hovoří o francouzském ministrovi zahraničí Alainu Juppém.

Džibríl v úterý řekl poslancům, že nejlepší pomocí pro povstalce by bylo, kdyby EU uznala jejich radu jako "jediného legitimního zástupce libyjského lidu". Také se zasazoval o vyhlášení bezletové zóny nad Libyí, která by povstalce chránila před vládními letadly. Odmítavě se ale vyjádřil k zahraniční vojenské intervenci většího rozsahu.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:26
Boje pokračují

Libyjská letadla dnes provedla další dva letecké útoky na pozice povstalců v ropném přístavu Rás Lanúf. Síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu tak podle agentury AP pokračují v protiofenzivě proti povstalcům, kterým se snaží zabránit v postupu k hlavnímu městu. Na další frontě se podle svědka této agentury Kaddáfího přívrženci zmocnili města Závíja ležícího asi 50 kilometrů západně od Tripolisu. Město bylo dosud v rukou povstalců.

12:31
Kaddáfí: Je tu možnost, že bych odstoupil...

Libyjský vůdce podle zpráv televizní stanice Al-Džazíra v pondělí prohlásil, že je za určitých podmínek ochoten rezignovat. Opozice by mu prý musela zaručit, že ho nepostaví před soud, že on i jeho rodina budou v bezpečí a navíc bude mít dostatek finančních prostředků.

S tímto vzkazem poslal do "povstaleckého" města Benghází svého bývalého premiéra z osmdesátých let Džadalláha Azúze Talhího. Rebelové ale jeho návrh okamžitě odmítli, Kaddáfí podle nich prostě musí odstoupit a ne si diktovat podmínky. (O Kaddáfího návrhu si přečtěte ZDE.)

12:33
Armádní humor

Na téma možného útoku v Libyi vtipkovali v pondělí velitel amerických sil v Afghánistánu generál David Petraeus a americký ministr obrany Robert Gates.

"Letíte trochu větším letadlem než obvykle - chystáte se něco shodit na Libyi nebo co?" uvítal v Kábulu ministra Petraeus. "No jasně," zněla Gatesova odpověď.

Podle AFP šlo o soukromý rozhovor, oba muži si prý neuvědomili, že je mohou slyšet novináři.

12:39
12:35 USA: Uvažuje se o zbraních pro libyjské rebely, i když to je nelegální

Bílý dům připustil, že mezinárodní společenství v rámci řešení libyjské krize, uvažuje o vyzbrojování povstalců. Americká vláda se nyní snaží ujistit, že opozice vybuduje demokratickou vládu, která bude respektovat lidská práva, uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí PJ Crowley k tomu ale podotkl, že poslat zbraně opozici je cesta nelegální. Rada Bezpečnosti totiž 27.února uvalila na Libyi zbrojní embargo.

Podle zpráv britského listu Independent již Spojené státy požádaly saúdského krále Abdalláha, aby rebelům poslal zbraně. Ten se ale prý zatím nevyjádřil. (Přečtěte si o žádosti Spojených států ZDE.)

12:48
12:40 Slovensko je proti ozbrojenému zásahu

Slovenská republika podporuje spíše diplomatické řešení konfliktu v Libyi než ozbrojený zásah. Řekla to premiérka Iveta Radičová. Slovensko podle ní podpoří "velmi tvrdé sankce" a "v rámci možností" podpoří demokratické síly v zemi.

13:07
13:00 Kaddáfího útočné vrtulníky

Britský Telegraph upozorňuje na další překážku zavedení bezletové zóny. Ze zprávy Military Balance 2011 vydanou dnes Mezinárodním institutem pro strategická studia totiž vyplývá, že Kaddáfí má k dispozici asi 35 útočných vrtulníků, které by vynucení bezletové zóny značně komplikovaly. Zpráva také odhaduje, že oficiální libyjská armáda čítá 76 tisíc aktivních vojáků a 40 tisíc mužů v záloze.

13:20
13:30 Kaddáfí opět zaútočil na Zavíju

Kaddáfího jednotky znovu ostřelovaly město Zavíja vzdálené od metropole pouhých 50 kilometrů. Libyjský vůdce podle zpráv agentury Reuters poslal do ulic tanky, které okamžitě zahájily střelbu.

"Mnoho budov je úplně zničených, včetně nemocnic, generátorů... Všichni, kdo mohou bojovat, tak bojují. I teenageři. Děti a ženy jsou schovány. Snaží se je evakuovat, ale oni (Kaddáfího muži) jsou všude a střílí," popisuje situaci ve městě jeden z rezidentů, který telefonoval do Tripolisu.

Mluvčí libyjské vlády Mussa Ibrahím tvrdí, že vláda má Zavíju pod kontrolou. A je tam prý jen malá skupinka rebelů, kteří stále zůstávají. "Situace je velmi obtížná. Asi 30 až 40 lidí se stále ukrývá v ulicích a na hřbitově. Jsou zoufalí," řekl Ibrahím.

13:31
13:37 Kaddáfí o rezignaci "opravdu" chtěl vyjednávat

Předseda povstalecké národní rady a zároveň bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl potvrdil pondělní zprávy o tom, že Kaddáfí nabídl opozici možnost vyjednávání. Žádného vyslance ale prý do Benghází neposlal. Jako prostředníci se prý nabídli právníci v Tripolisu.

Státní libyjská televize ale přinesla zprávu, že Kaddáfí se o vyjednávání s rebely nepokouší. Podobné informace, které médiím podala opozice tak razantně odmítá. "Je to nesmysl. A je velmi otravné komentovat takové hlouposti," řekl pro AFP jeden z vládních představitelů pod podmínkou anonymity.

14:43
14:46 Kaddáfí má 72 hodin na rezignaci

Muammar Kaddáfí nebude pronásledován opozicí, když opustí svůj úřad do 72 hodin a přestane bombardovat civilisty. Televizní stanici Al-Džazíra to řekl předseda povstalecké národní rady Mustafá Muhammad Abdal Džalíl.

16:06
16:06 Část armádních jednotek drží Kaddáfí v záloze

Kaddáfího syn Saadí řekl, že Kaddáfí zatím nevyslal do bojů všechny armádní síly. Část armády má chránit libyjský režim před zahraničním útokem, řekl.

Saadí Kaddáfí v rozhovoru pro televizní stanici Al-Arabíja by prý nasazení všech jednotek armády do bojů mohlo vyvolat občanskou válku. Podle něho také Muammar Kaddáfí nemůže odstoupit, jak to požadují povstalci, protože to by prý rovněž mohlo vést k občanské válce.

16:31
16:40 Masová invaze z Libye

Z Libye kvůli bojům za poslední dva týdny uteklo více než 215 tisíc lidí. Jde převážně o zahraniční pracovníky. Podle humanitárních organizací není dostatek letů k jejich návratu do vlasti.

Prchají především Bangladéšané. Pro ně však přetrvává kritický nedostatek letů do vlasti. Příliv uprchlíků do Tuniska, Egypta a Nigeru v posledních dnech podle humanitárních pracovníků poněkud zpomalil.

17:14
17:21 Kaddáfího jednotky posílily palbu u ropného přístavu Rás Lanúf

Síly věrné libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu zintenzivnily ofenzivu proti povstalcům na frontové linii mezi východní a západní částí země. U ropného přístavu Rás Lanúf nasadily raketovou a tankovou palbu, které povstalci stěží odolávají.

Přístavy ve městech Rás Lanúf a Briga, kde jsou ropné terminály, prý nejsou kvůli bojům v provozu.

(Na obrázku jeden z protirežimních rebelů.)

17:39
17:41 Poslanci na Ukrajině hledají Kaddáfího pozemky

Poslanci ukrajinského parlamentu v Kyjevě hledají zemědělské pozemky, které si údajně pronajal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Kyjevská média uvedla, že může jít až o 100 tisíc hektarů půdy, o které se údajně diktátor zajímal při své návštěvě na Ukrajině v roce 2008.

Předseda parlamentního zemědělského výboru Hryhorij Kaletnik dal podle kyjevského rozhlasu pokyn vedení ukrajinského katastrálního úřadu, aby bezodkladně záležitost prošetřil. "Mohu potvrdit, že informace o pronájmu koluje mezi politiky i veřejností," řekl novinářům Kaletnik.

17:58
17:58 Bezletová zóna je realistická, řekl britský ministr zahraničí Hague

Zavedení bezletové zóny nad Libyí je realistickou možností, ale musí mít jasný právní základ a podporu v oblasti. V Londýně to v úterý řekl britský ministr zahraničí William Hague po schůzce s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Británie také oznámila, že zvýší status palestinské mise v Londýně.

"Je to realistická možnost a je to praktická možnost," prohlásil Hague. Podle něj ale musí mít bezletová zóna jasný právní základ, nezbytnou mezinárodní podporu a také podporu v oblasti samotné.

18:27
18:27 Václav Havel: Žádný z tisíců expertů nevaroval před krizí v Libyi

Bývalý český prezident Václav Havel označil libyjské povstání za světodějnou událost, o níž nikdo neví, kam povede a jak skončí. Komentář k vývoji, natočený minulý týden v Praze, odvysílala americká zpravodajská televize CNN.

"Existují tisíce odborníků, na ministerstvech, na univerzitách, ve vědeckých ústavech, kteří se na arabský svět specializují. Ani jeden z nich nepředpověděl, že se něco takového může stát," řekl Havel. "Co experti nedokázali rozpoznat, je skutečná nálada lidí. Vlády odmítaly přijmout pravdu o svých vůdcích."

V Libyi podle Havla možná sehrává roli i ropa. Dokud budou ekonomické zájmy nadřazovány zájmům lidí a lidským právům, společnost nic dobrého nečeká, poznamenal bývalý prezident.

19:14
19:13 Zesílily boje v Závíje

V Závíje, ležící 50 kilometrů od Tripolisu, zesílily boje. Několik budov, včetně mešit, bylo zničeno. Rebelové pomocí hlásných trub svolávají místní obyvatele a žádají pomoc, informovala agentura Reuters.

"Situace v Zavíje je velmi špatná. Kaddáfího jednotky přijíždějí v tancích. Občas zaútočí i letadla. Spoustu budov bylo poničeno. Čtyřicet až padesát tanků město bombardovalo", řekl místní obyvatel Ibrahim Reuters.

19:24
Výbuch v ropném přístavu Rás Lanúf

Pokračují boje v ropném přístavu Rás Lanúf, kde Kaddáfího jednotky nasadily raketovou a tankovou palbu.

20:08
20:08

Ukončujeme dnešní on-line. O dalším dění v Libyi Vás průběžně budeme informovat.