Akcie ČSOB, jedné z nejziskovějších českých bank, by se měla již brzy měly objevit na burze. Podle Lidových novin odvolávajících se na "velmi dobře informovaný bruselský zdroj" může o uskutečnění úpisu mateřská KBC rozhodnout do týdne. Pokud zazní ano, dozví se o tom veřejnost 16. března.

S tím, že rozhodnutí o uvedení akcií ČSOB na burzu se blíží, souhlasí i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Pro primární úpis akcií (IPO) je nejlepší jarní či podzimní termín. "Výsledky ČSOB za rok 2010 byly velmi dobré, banka je již očištěna od problematických aktiv, vykazuje nižší náklady, roční zisk překročil 13 miliard korun. Z tohoto pohledu by  šlo o ideální načasování," řekl HN Hatlapatka s tím, že neoficiálně se o termínu IPO spekulovalo již několikrát. Vždy šlo o nejmenované zdroje. ČSOB i její belgický majitel totiž zatím odmítají konkrétní kroky oficiálně komentovat.

KBC dosud v ČSOB drží 100 procent akcií a majoritní podíl si chce zřejmě ponechat. Nejpravděpodobnější scénář počítá s prodejem 40 procent akcií, za něž by podle odhadů mohla dostat až dvě miliardy aur (48 miliard korun). Belgická banka nutně potřebuje prostředky na splacení státní pomoci. Do roku 2013 musí splatit sedm miliard eur, takže není vyloučen ještě další odprodej akcií ČSOB.

Pro pražskou burzu, které dominuje jen pár likvidních titulů, by uvedení akcií velké banky znamenalo významný impuls. Není však vyloučeno, že se s akciemi ČSOB bude obchodovat i ve Varšavě. "Objem emise je na to dostatečný," míní Hatlapatka.
 
Primární emisi bude pravděpodobně zaštiťovat zahraničních konsorcium bank, myslí si analytik České spořitelny Radim Kramule. Nejčastěji padají jména Credit Suisse, JP Morgan, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Segment drobných českých akcionářů by pomohla pokrýt s KBC kapitálově spojená Patria Finance, v úvahu připadá ještě dceřiná společnost České spořitelny.


 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru