Tisíce šíitských demonstrantů se shromáždily v bahrajnské metropoli Manáma, aby vytvořili lidský řetěz. Požadují uvolnění režimu, který ovládají menšinoví sunnité. Sobotní demonstrace byla na rozdíl od předchozích pokojná. Podle agentury AP nebylo vidět ani policii.

Situace se v Bahrajnu ještě vyhrotila ve čtvrtek, kdy se odehrály pouliční bitky mezi sunnity a šíity na manámském Perlovém náměstí, což si vyžádalo nejméně 12 zraněných.

Šíité demonstrují v Bahrajnu už třetí týden proti údajné diskriminaci a politickému pronásledování. Celkem už je v zemi sedm obětí nepokojů.

Policie zablokovala přístup do Alžíru

O protivládní protest se pokusila i opozice v Alžírsku. Tamní policie ale její další pokus - už pátý během posledních šesti týdnů - zmařila.

Policisté zablokovali přístupové ulice do centra hlavního města Alžíru, komunikace zahradily obrněné transportéry a kordony ozbrojenců s obušky a štíty.  Celkem zmařili tři protestní pochody, přestože jeden z nich, jak se později ukázalo, organizovali stoupenci prezidenta Abdala Azíze Butefliky.

V Alžírsku koncem února skončil 19 let trvající výjimečný stav, což byl hlavní požadavek opozice. Prezident Buteflika zároveň slíbil další vládní kroky k vytváření nových pracovních míst, vysílací čas pro všechny politické strany ve státních médiích a povolení demonstrací, pokud se budou konat jinde než v hlavním městě Alžíru.

Vláda se touto iniciativou snažila zabránit, aby se nepokoje, které v regionu způsobily pád vládnoucích režimů v Tunisku a Egyptě, nepřelily také plnou silou do Alžírska.

V Angole byl naopak svolán provládní mítink. Stávající prezident José Eduardo Dos Santos nechal svolat demonstraci na svoji podporu do hlavního města Luandy. Zúčastnilo se na 20 tisíc lidí.

Učinil tak údajně kvůli anonymním výzvám na internetu, které volaly po vládní změně. Dos Santos je se svou stranou Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) u moci od roku 1979.

V Egyptě začal soud s ministrem vnitra

Relativně stabilizovaná je již situace v Egyptě. V sobotu bylo zahájen proces s bývalým ministrem vnitra Habíbem Adlím, který je obviněn ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Obojí před soudem popřel.

Po Mubárakově svržení bylo zatčeno několik ministrů i vlivných podnikatelů. Některým dalším byly obstaveny účty, jiní mají zákaz vycestovat ze země. Účty byly obstaveny i Mubarakovi a jeho blízkým příbuzným.

Egyptu nyní vládne armáda, a to až do 19. března, kdy se má konat referendum o ústavních změnách, jež kromě jiného změní podmínky pro volbu prezidenta.