Autobazary AAA Auto chtějí letos uskutečnit dlouho odkládanou expanzi na ruský trh, naopak opustí Rumunsko.

Rozhodlo o tom představenstvo společnosti. "Rusko je pro nás atraktivní a vstup na něj budeme fázovat tak, aby kapitálová náročnost byla z počátku minimální," uvedla včera pro HN Dana Pavlousková, mluvčí firmy.

Do Ruska plánovala firma AAA Auto vstoupit již před několika lety, přibrzdila ji však krize a propad prodejů. "Áčka" se ze zahraničí naopak začaly stahovat. Proto také zrušily pobočky v Polsku a v Maďarsku a omezily aktivity v Rumunsku. V této zemi firma podle rozhodnutí představenstva ještě letos prodá zbylý podíl ve společnosti General Automobil. Naopak do Maďarska se možná vrátí. "Velmi dobře se nám tam dařilo do vypuknutí recese, teď vyčkáváme na stabilizaci trhu," vysvětlila Pavlousková.

Akcie společnosti na pražské burze na rozhodnutí prakticky nereagovaly. Jejich kurz i objemy obchodů se příliš nelišily od jiných dní. "Zpráva o vstupu na rizikový ruský trh bude vnímána negativně, investoři si pamatují nedávný odchod AAA Auto se ztrátami ze zahraničních trhů," předpověděl analytik České spořitelny Radim Kramule. Naopak pozitivní reakci podle Kramuleho může vyvolat oznámení firmy o snaze získat licenci pojišťovacího makléře od České národní banky a Národní banky Slovenska za účelem správy všech pojistných smluv skupiny.

Představenstvo dále schválilo záměr otevřít v průběhu následujících 18 měsíců nové pobočky v Liberci, Mostu, Jihlavě, Opavě a Mladé Boleslavi v Česku a v Nových Zámcích a v Prešově na Slovensku. Celkový počet poboček na území bývalého Československa by tak narostl ze současných 25 na 32.

Firma, kterou vede Australan s českými kořeny Anthony James Denny, ještě vlastní dva autobazary Auto Diskont. Autobazary AAA Auto loni podle údajů samotné firmy navýšily prodej o 7,3 procenta na 39 531 ojetých vozů.


Nové pobočky AAA

O 7 poboček na celkových 32 se chce v příštích 18 měsících rozrůst skupina autobazarů AAA Auto v Česku a na Slovensku (Liberec, Most, Jihlava, Opava, Mladá Boleslav, Nové Zámky a Prešov). Vedle toho firma letos vstoupí i na ruský trh.

Související