Pozůstalí po romských obětech nacistů žádají premiéra, aby zabránil případnému projednávání návrhů o zákazu pobytu a o dalších podobných krocích.

Jedná se podle nich o "antisociální opatření" a společnost by se kvůli nim proti Romům "ještě víc radikalizovala". Stojí to v otevřeném dopise, pod který se za pozůstalé a bývalé romské vězně sběrných a koncentračních táborů podepsal předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Návrh zákazu pobytu za přestupky předložila poslankyně ODS a bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS). nynější pokuty jsou podle ní nedostatečné a radnice by měly mít možnost nepřizpůsobivým obyvatelům za narušování pořádku a soužití zakázat v obci či městě pobývat až na rok.

O zavedení domovského práva se zmínila starostka ostravských Mariánských Hor Liana Janáčková (Nezávislí). Vedení měst se sešlo před nedávnem v Novém Bydžově. Prohlášení s požadavkem větších kompetencí kvůli postupu proti neplatičům a nepřizpůsobivým podepsalo šest desítek starostů.

Podle Růžičky pozůstalí po romských obětech nacismu a bývalí romští vězni z táborů "vývoj vyostřujících se vztahů většího počtu obyvatel i vrcholné politiky k Romům" sledují s obavami. Zákaz pobytu chtějí prosadit "protiromskou fobií postižení starostové a další politici", stojí v otevřeném dopisu premiérovi.

Pisatelé upozorňují na podobnost s  prvorepublikovým nařízením z konce 20. let. "I tehdy si občané, zastoupeni svými starosty, na zákonodárcích vymohli přijetí ponižujícího zákona, který mým rodičům a čtyřiceti tisícům dalších Romů zakazoval vstup do vybraných měst a obcí," uvedl Růžička.

Navrhované změny by na Romy podle dopisu dopadly "tragicky" a společnost by se proti nim ještě víc radikalizovala. Stát by to nakonec stálo víc a poškodilo by to i jméno Česka v EU, uvádí dopis.