Stát letos půjčí výrobcům krmiv pro hospodářská zvířata až 300 000 tun obilí ze svých rezerv. Návrh, který ve středu předložilo kabinetu ministerstvo zemědělství (MZe), podle informací tiskového odboru vlády ministři přijali. Krmiváři budou muset zapůjčené obilí vrátit státu z letošní sklizně do konce roku. Výrobci krmiv podle MZe od začátku roku zápolí s nedostatkem obilí vhodného ke zpracování na krmivo. Nedostatek pociťují hlavně chovatelé prasat a drůbeže.

"Chovy prasat se dlouhodobě potýkají s problémy, proto jsme našli rychlé řešení, a to formou přechodného využití zásob obilovin uložených ve státních hmotných rezervách," uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

"Důvodem těchto žádostí je především předpokládaný nedostatek zásob starších, vyzrálých obilovin, vhodných k výrobě krmných směsí zejména pro chovatele prasat a drůbeže, ale také obilovin k mlýnskému zpracování," stojí v předkládací zprávě. Podle informací Správy státních hmotných rezerv (SSHR) však z materiálu, jejž ministři dnes odsouhlasili, vypadla možnost využít část obilí pro mlýny, a tak má být všechno obilí k dispozici pouze výrobcům krmiv.

"Podmínkou půjčky je bankovní garance za cenu, za kterou v případě nevrácení půjček bude moci Správa státních hmotných rezerv obilí ze sklizně 2011 nakoupit tak, aby jí nevznikly ztráty," řekl Fuksa.

V minulém týdnu SSHR evidovala žádost o zapůjčení 100 000 tun obilí. Z dlouhodobých zkušeností správy prý vyplývá, že v předsklizňovém období mohou požadavky dosahovat právě zhruba 300 000 tun.

Otevření státních sýpek by podle dnešního vydání Lidových novin mělo zastavit vzestup ceny krmných směsí, jež letos v lednu podle odhadu Agrární komory meziročně vzrostla o 40 až 60 procent. Ve stejné době se přitom výkupní cena vepřového masa snížila z loňských 27 korun za kilogram na pouhých 22 korun za kilogram.