Jeho vysavače, mixéry či fény patřily ke koloritu českých domácností půl století. Designér Stanislav Lachman, který v únoru zemřel ve věku 89 let vytvořil celkem 1200 návrhů nejrůznějších přístrojů pro domácnost, tři čtvrtiny z nich se dostaly do výroby. Řadu z nich byste v českých domácnostech našli dodnes. Když měl v roce 2001 výstavu v Národním technickém muzeu, řada lidí byla překvapena, že domácím spotřebičům, které si pamatují z doby před rokem 1989, dal podobu pouze jeden člověk. Jeho vysavač ETA 402 Jupiter byl zařazen do seznamu sta ikon českého designu. "Vysavače mě hodně bavily. Řekl jsem si, že je udělám tak, aby byl každý jiný. A svévolně jsem pro ně vymyslel názvy. Venuše nebo Jupiter!" vzpomínal před rokem v rozhovoru, jejž poskytl magazínu Víkend HN.

Lachmanovi při práci pomáhalo technické nadání. V praxi je otestoval už během druhé světové války, kdy byl nasazen v Říši v muniční továrně a navrhoval tam nástroje, se kterými mohli pracovat i jeho slepí spolupracovníci. Elegantním technickým řešením se vyznačoval i první patent, jejž si nechal po válce zaregistrovat - baterie na operační sály, která se dala používat bez doteku rukou. V roce 1952 se stal dvorním designérem v Kovotechně. Do své smrti žil v Jablonci nad Nisou se svou ženou Marií.

 


1954
Kuchyňský mixér patřil k základnímu vybavení československých domácností stejně jako mléčných barů, v nichž šlehal jahodové koktejly.

 


1956
Vysoušeč vlasů EM 521 se českým designérům dosud nepodařilo překonat. Tento fén by mohl sloužit i jako rekvizita zbraně v retro sci-fi filmu.

 


1956
Vysavač ETA 402 Jupiter měl první celoplastové tělo. Prachový sáček byl v přední části, kterou šlo odepnout a sáček z ní vyjmout až u popelnice.

 


1973
Žehličky ETA 211 si Stanislav Lachman považoval nejvíce. Měla největší žehlicí plochu na světě a mohla se odkládat na bok.