S evropskými poháry se loučily porážkami české basketbalové celky.

Caserta - ČEZ Nymburk 88:80

Basketbalisté Nymburku se rozloučili s Evropským pohárem ULEB porážkou na palubovce italské Caserty 80:88. V osmifinálové skupině tak prohráli všech šest zápasů. O výsledku šestého zápasu rozhodla poslední čtvrtina, kterou Nymburk prohrál o 11 bodů, když v předchozím průběhu zápasu dohnal třináctibodovou ztrátu.

Nymburk se nechtěl loučit s Eurocupem bez jediného vítězství a favorita zaskočil bojovným výkonem. Po vyrovnané první čtvrtině však začala Caserta potvrzovat papírové předpoklady a zásluhou šňůry 17:2 šla do druhé půle s třináctibodovým náskokem.

Poločas však pomohl Nymburku, který se vrátil do hry jako vyměněný a ve třetí části skóre otočil. Hlavní zásluhu na tom měli rozehrávač Nissim a nedávná posila Christmas, kteří obstarali 23 z 29 bodů Nymburka ve třetí čtvrtině.

Ovšem poslední část znovu patřila domácím. Nymburk ještě pět minut před koncem vedl, jenže pak Caserta předvedla šňůru 14:0 a vedení už nepustila. Hostům nepomohlo ani 22 bodů Nissima, který si o bod vylepšil osobní maximum v Evropském poháru.

Nejvíc bodů: Ere 15, Colussi 13, Di Bella 12, Koszarek a Williams po 11 - Nissim 22, Christmas 14, Nečas a Sokolovský po 10. Rozhodčí: Cmikiewicz (Pol.), Lovsyn (Slov.), Lopés (Port.). Fauly: 15:22. Trestné hody: 24/20 - 11/11. Trojky: 6:9. Čtvrtiny: 24:24, 51:38, 64:67.

Estudiantes Madrid - Galatasaray Istanbul 71:69 (za domácí Welsch 2 body, 4 doskoky).

Konečná tabulka:

1. Estudiantes Madrid      6 5 1 489:459 11
2. Caserta                       6 5 1 474:453 11
3. Galatasaray Istanbul  6 2 4 409:421 8
4. ČEZ Nymburk              6 0 6 451:490 6

Lokomotiv Kubaň - BK Prostějov 90:76

Basketbalisté Prostějova prohráli v závěrečném utkání osmifinálové skupiny Vyzývacího poháru v ruském Krasnodaru v přímém souboji o druhé postupové místo s domácím Lokomotivem Kubaň 76:90. Hanáci obsadili nepostupové třetí místo a se soutěží se rozloučili.

Svěřenci trenéra Petera Bálinta sehráli s favoritem vyrovnanou partii. Doplatili ale na chvilkové výpadky, v nichž umožnili zkušenému soupeři bodově výrazně odskočit a ztrátu pracně stahovali.

Basketbalistům Kubaně vyšel dokonale vstup do utkání. Při rychlých protiútocích využívali mezery v obraně hostů a ve 4. minutě už vedli 13:2. Prostějov se z počáteční krize obdivuhodně rychle vzchopil. Do konce první čtvrtiny snížil na rozdíl jediného bodu. Po zlepšené koncovce dokonce poprvé a naposledy v utkání Hanáci ve 13. minutě vedli rozdílem čtyř bodů (30:26). Ovšem následných sedm minut do poločasové přestávky upadl Prostějov opět do útlumu. Rozjetý domácí tým vyhrál tuto pasáž 24:4 a v poločase už měl náskok šestnácti bodů.

Ze zdánlivě ztraceného duelu ale po změně stran udělal Prostějov ještě drama. Nejlepší výkon předvedli Hanáci ve třetí a na začátku závěrečné čtvrtiny. Střelecky se ke Šležasovi s Veikalasem přidal ještě Landry a sedm minut před koncem Prostějov umazal náskok protivníka na rozdíl pouhých dvou bodů. Lokomotiv ale náznak zvratu rychle odmítl a zopakoval smršť z prvního poločasu. Americké opory Wilkinson s Masseyem a Tuckerem rozehráli skvělou střeleckou partii spojenou s nepříjemnou nátlakovou hrou a výbornou prací pod košem. Moravský tým ztratil herní rytmus a v závěru se už nedokázal prosadit.

Nejvíce bodů: Wilkinson 25, Massey 18, Tucker 11, Šeleketo 10 - Šležas 17, Veikalas 15, Landry 10. Rozhodčí: Kokainis (Lot.), Neskovič (Srb.), Kovačič (Slovin.). Trestné hody: 14/10 - 19/16. Fauly: 21:18. Trojky: 4:6. Diváci: 2700. Čtvrtiny: 21:20, 50:34, 66:61.

Ostende - Zadar 76:53 (39:27)

1. Ostende     6 5 1 464:418 11
2. Kubaň        6 4 2 465:425 10
3. Prostějov   6 2 4 483:495 8
4. Zadar         6 1 5 444:518 7