Na letošní Nobelovu cenu za mír, jejíž laureát bude oznámen v říjnu, bylo podáno rekordních 241 nominací. Oznámil to v úterý Nobelův ústav v norském hlavním městě Oslu, který cenu administrativně spravuje. Již v roce 2010 byl tehdejší počet 237 nominací rekordní, letos se podle ústavu v dalším zvýšení promítly zejména lidové revolty v arabských zemích.

"Počet nominací nám nyní roste prakticky každý rok," řekl agentuře AFP ředitel ústavu Geir Lundestad.

"Dostali jsme řadu návrhů v reakci na nejnovější vývoj situace v Tunisku, Egyptě a Libyi," dodal. Uzávěrka pro podání nominace byla 1. února.

Letošní návrhy podalo 53 organizací a 188 oprávněných jednotlivců. Organizátoři ceny dodržují tradici, že jména nominovaných nezveřejňují. U laureáta to platí až do oficiálního oznámení o udělení ceny, jména všech "neúspěšných" nominovaných nesmějí být zveřejněna nejméně 50 let. Má se tak zabránit případným spekulacím nebo osočování.

Jména nominovaných jsou tudíž známa pouze tehdy, když je oznámí ti, kteří je nominovali. Mezi letošními jsou například ruská aktivistka za lidská práva Světlana Gannuškinová, kubánští disidenti nebo internetový server WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování důvěrných a utajovaných informací. Ten navrhl norský poslanec Snorre Valen s odůvodněním, že WikiLeaks touto činností významně přispívá ke zvýšení transparentnosti ve světě, nevyjímaje demokratické společnosti.

Nominovat osobnosti na Nobelovu cenu mají tisíce osob po celém světě, počínaje poslanci a ministry, přes dosavadní laureáty, členy některých mezinárodních institucí, po některé univerzitní profesory. Konečné datum pro podání návrhu je vždy 1. únor každého roku. Jméno laureáta je každoročně oznamováno obvykle během října, slavnostní předání ceny se tradičně koná 10. prosince, ve výroční den úmrtí zakladatele ceny, švédského vynálezce a průmyslníka Alfreda Nobela.

Laureáta z návrhů vybírá pětičlenný Nobelův výbor, jehož složení určuje norský parlament. Loni výbor cenu udělil čínskému disidentovi Liou Siao-poovi za jeho boj za lidská práva, demokracii a svobodu projevu v Číně. Toho doporučovala i řada českých osobností. Čína na to reagovala podrážděně tvrzením, že Nobelův výbor udělil cenu "zločinci".

Letos pak první místopředseda českého Senátu Přemysl Sobotka oznámil, že znovu navrhl na cenu Nicholase Wintona, britského zachránce stovek československých židovských dětí za druhé světové války.