Kariéra nejpopulárnějšího německého politika, o němž se hovořilo jako o budoucím kancléři, nečekaně skončila ostudou. Ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg oznámil v úterý svou rezignaci na všechny své politické funkce kvůli podvodům během studií.

Ministr, který v minulosti bez větší újmy na reputaci ustál i takové aféry jako bombardování civilistů v Afghánistánu, nedokázal vzdorovat velkému tlaku, který na něj byl vyvíjen v posledních dvou týdnech poté, co vyšlo najevo, že opsal velkou část své dizertace.

Univerzita v Bayreuthu mu už kvůli plagiátorství odebrala titul doktora práv. Sám politik (kousavě přezdívaný "baron von Googleberg" v narážce na využívání internetového vyhledávače Google) připustil "závažné chyby při tvorbě" své práce z roku 2007 a odebrání titulu sám navrhl. Vědomé podvádění však popřel.

"Je to nejbolestnější rozhodnutí v mém životě," řekl v krátkém úterním vystoupení před novináři Guttenberg. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že skandál strhával veškerou pozornost na jeho osobu a neumožňoval mu plně se věnovat práci ministra. "Vždycky jsem byl připraven bojovat, ale dospěl jsem na pokraj svých sil," prohlásil odstupující politik.

Za Guttenberga se přitom opakovaně postavila i kancléřka Angela Merkelová, přestože na dvacet tisíc akademiků podepsalo žádost o jeho odvolání.

"Pokud kancléřka nevyvodí pro federální vládu žádné důsledky, utrpí vztahy mezi politikou a vědou vážnou škodu," postěžoval si zástupce bayreuthské univerzity Oliver Lepsius.

Opisoval jsem, přiznal německý ministr. Přišel o titul, ale je ještě populárnější - čtěte ZDE

Německý ministr se vzdá doktorátu, opisoval dizertaci - čtěte ZDE

39letý konzervativná politik je potomkem šlechtického rodu Guttenbergů, jeho manželka Stephsnie pochází ze slavného klanu Bismarcků. Guttenberg vystudoval vedle práv ještě politologii.

V narážce na aktuální kauzu ho BBC označila za "barona bez titulu". Na sociálních sítích už koluje řada vtipů na jeho účet: Po Ctrl+C našel Guttenberg klávesu Delete, napsal například jeden z uživatelů Twitteru.