Dva týdny poté, co v Libyi vypuklo povstání proti diktatuře Muammara Kaddáfího, dochází Západu s výstředním plukovníkem trpělivost. Ačkoliv už dnes ovládá zřejmě jen několik tripoliských čtvrtí, nemíní se vzdát a nepolevuje v tvrdém postupu vůči vzbouřencům.

Velká Británie, USA a další země proto zvažují, že proti němu nasadí vojenskou sílu. „Nemůžeme tolerovat režim, který používá vojenskou sílu proti svým vlastním lidem,“ řekl britským poslancům premiér David Cameron a nevyloučil přitom, že by si Britové mohli vynutit Kaddáfího odchod „vojenskými prostředky“.

Bezletová zóna

Spolu s USA a dalšími spojenci tak Britové zvažují především nasazení stíhaček, které by vynutily bezletovou zónu nad Libyí. Právě bombardování muničních skladů a další letecké zásahy proti povstalcům nyní Kaddáfí využívá nejčastěji, naposledy ho rebelové nařkli z toho, že zaútočil na rozhlasový vysílač v jimi obsazeném Bengází.

Pentagon mezitím zahájil „přeskupování jednotek“ v regionu a Francie oznámila, že je připravena podpořit případný společný zásah NATO. Smlouvu o neútočení už o víkendu vypověděla Itálie, jejíž premiér Berlusconi byl doposud považován za hlavního Kaddáfího evropského spojence.

Chávez: Jde vám jen o ropu

Před intervencí v Libyi v pondělí varoval USA venezuelský prezident Hugo Chávez, Kaddáfího politický spojenec. "Nepodporujeme invaze, masakry ani nic takového, bez ohledu na to, kdo se jich dopouští. Kolem Libye se spřádá kampaň lží," upozornil prezident v televizním projevu.

Spojené státy jsou podle Cháveze k intervenci vůči Libyi připraveny. "Téměř všechny evropské státy už Libyi odsuzují. Co asi chtějí? Přikládají ruce k dílu, aby se dostali k ropě," řekl Chávez.

List The Daily Telegraph připomíná, že v Londýně a Washingtonu zvažují také možnost vyzbrojení povstaleckých jednotek. Poslední vývoj nicméně ukazuje, že Libyjci mezitím vzali věci do vlastních rukou. Televizní stanice Al-Džazíra odvysílala záběry z vojenských kasáren, kde si dav lidí rozebíral bedny s municí a protiletadlové zbraně.

Lidé se tak chtějí bránit dalším útokům Kaddáfímu věrných jednotek, které se v noci neúspěšně pokusili dobýt zpět město Zavíja 50 kilometrů západně od Tripolisu. Po šesti hodinách bojů se rebelům podařilo útok tanků a protiletadlových děl odrazit. Vojenské jednotky se nyní soustředí kolem Nalutu poblíž tuniské hranice a u Misuráty za východ od metropole.