Spojené státy jednají se spojenci v Severoatlantické alianci o vojenských možnostech v rámci řešení situace v Libyi. Prohlásila to v pondělí americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová. Zároveň ale upozornila, že dokud se opoziční frakce lépe nezorganizují, je diskuse o vojenské pomoci povstalcům předčasná. Pentagon už dříve během dne uvedl, že v okolí Libye přeskupuje námořní a vzdušné síly. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně prohlásila, že USA neuvažují o vojenské akci, ale připravují humanitární týmy.

Riceová se podle agentury AFP účastnila jednání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Politici diskutovali o situaci v Libyi a v Pobřeží slonoviny v Oválné pracovně Bílého domu, podrobnosti o obsahu rozhovorů ale nezveřejnili.

Exil je jednou z možností

Odchod libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do exilu je jednou z možností, jak ukončit rozsáhlé nepokoje v Libyi. Prohlásil to dnes mluvčí Bílého domu. Podle agentury Reuters však neupřesnil, zda by Spojené státy pomohly Kaddáfímu exil zajistit. Pentagon oznámil, že v okolí Libye přeskupuje vzdušné a námořní síly. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně prohlásila, že USA neuvažují o vojenské akci, ale připravují humanitární týmy.

Podle mluvčího Bílého domu by Kaddáfí odchodem ze země naplnil požadavky mezinárodního společenství na to, aby se vzdal moci. Dotazy novinářů na to, zda by USA v takovém případě libyjskému vůdci pomáhaly, ale označil za spekulace a odmítl se k nim vyjadřovat.

Mluvčí Bílého domu také uvedl, že USA spolu se svými spojenci jednají o tom, zda by měla být nad Libyí vyhlášena bezletová zóna. S touto výzvou se v pondělí obrátila na OSN skupina více než 200 arabských organizací.

Americké ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že přesouvá vojáky v okolí Libye. "Přeskupujeme síly, abychom byli schopni flexibilně jednat, až padnou rozhodnutí," řekl mluvčí Pentagonu. "Připravujeme se na situaci, kdy bychom byli vyzváni provést nějakou misi, ať už humanitární nebo jinou," dodal. USA podle něj nyní mají v oblasti dvě letadlové lodi.

Americká ministryně zahraničí však na jednání v Ženevě prohlásila, že přítomnost vojenských lodí neznamená, že by se USA připravovaly k ozbrojené akci. Prohlásila také, že Američané vyslali na libyjské hranice dvě humanitární skupiny.

Kaddáfí chce jednat s opozicí, bombarduje však její muniční sklady

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí pověřil šéfa své rozvědky, aby jednal s povstalci na východě země. Uvedla to dnes televize Al-Džazíra. Zároveň ale nechal bombardovat muniční sklady v oblastech, které jsou pod kontrolou opozice, a sám se nejspíše vyzbrojuje. Pokračují také střety o kontrolu nad hlavním městem Tripolis a městy Misuráta a Závíja,.

Vyjednávání za Kaddáfího režim se má ujmout šéf rozvědky Buzajd Durda. Mluvčí nově vzniklé národní rady, která se chce stát "tváří revoluce", však v neděli prohlašoval, že žádný prostor pro jednání s vládou není.

Asi dvě Kaddáfího letadla v pondělí bombardovala muniční a zbrojní sklady ve dvou lokalitách jižně od města Benghází na východě Libye, které je pod kontrolou opozice. Cílem je patrně zabránit povstalcům získat bojové prostředky k útoku na Kaddáfího opevněnou baštu v Tripolisu.

Bělorusko nejspíše dodává Kaddáfímu zbraně

Kaddáfího režim se naopak v posledních dnech patrně čile dozbrojoval. Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) zaznamenal několik podezřelých letů nákladních letadel z Běloruska do Libye. Například 15. února letěl stroj typu Iljušin IL-76 z běloruského letiště Baranoviči, kde je velký zbrojní sklad, do Sabhy v centrální Libyi, nad níž má Kaddáfí údajně ještě kontrolu. Do Běloruska také letěl stroj Falcon 900 patřící Kaddáfího rodině. Jeden ze synů libyjského vůdce Chámis Kaddáfí udržuje s běloruskými činiteli a patrně i se zbrojními firmami úzké styky.

V Misurátě, která leží asi 200 kilometrů východně od Tripolisu, povstalci odrazili útok jednotek věrných libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Na protiútok Kaddáfího sil se připravují také rebelové, kteří kontrolují město Závíja západně od libyjské metropole. Kaddáfí udržuje nadále kontrolu už jen nad Tripolisem a jeho bezprostředním okolím.

"Uděláme, co je v našich silách, abychom se ubránili. Brzy nás napadnou. Bojujeme za svobodu, jsme připraveni za ni zemřít," prohlásil bývalý vysoce postavený policista, který se přidal k povstalcům v Závíji. Uvedl také, že na 2000 Kaddáfího vojáků obklíčilo město, které leží asi 50 kilometrů od Tripolisu.

V Misurátě, kde střety propukly v noci na pondělí, se podle svědků podařilo povstalcům ovládnout město i větší část vojenské letecké základy. Údajně také povstalci poblíž města sestřelili vojenské letadlo, které útočilo na místní rozhlas, a zajali jeho posádku.

V částech libyjského hlavního města vyrostly barikády proti vládním jednotkám. Ve čtvrti Tadžúrá na východě Tripolisu demonstrovalo proti Kaddáfímu asi 400 lidí, než je rozehnali jeho ozbrojenci střelbou do vzduchu.

V dalších částech Tripolisu panoval relativní klid. Před řadou bank se tam tvořily fronty, protože si lidé chtějí vybrat 500 libyjských dinárů (7000 korun), které každé rodině slíbila vláda. Znovu se otevřely některé školy, ale pouze na půl dne. Docházka prý byla nízká, protože se řada dětí bojí opustit domovy.

Větší problém než školní docházka ale pro řadu rodin představují potravinová omezení. Denním přídělům podléhá distribuce chleba, většina řeznictví zůstala zavřena.

V Benghází se situace uklidňuje

Složitá je také situace na východě země ovládaném povstalci. Nepokoje tam způsobovaly výpadky v dodávkách potravin, řada obchodů a továren v hlavním městě oblasti Benghází se týden neotevřela. Podle pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), kteří do tohoto města dorazili v soboru, se tam situace nicméně zklidnila. O víkendu byly otevřeny obchody, bylo možné opatřit si potraviny a v ulicích se objevili prostí občané.

Hlavní městské nemocnice pociťují ale nedostatek sester, protože značná část personálu byli cizinci, které evakuovaly jejich zastupitelské úřady. Skupina lékařů, pověřených koordinací zdravotnických aktivit ve městě, hlásí, že při nepokojích zahynulo 256 osob a dva tisíce byly zraněny. Od neděle do města směřují pod patronací MVČK zahraniční lékaři.

Francouzský premiér Francois Fillon dnes oznámil, že jeho země do oblasti pošle dvě letadla s humanitární pomocí. Na palubě letadel budou prý rovněž doktoři, zdravotní sestry a lékařské vybavení. Půjde o začátek rozsáhlé humanitární operace pro lidi v osvobozených oblastech, uvedl Fillon. Jedním z cílů francouzské akce je podle ministra zabránit zvýšenému přílivu uprchlíků do Evropy.