Mapa nájemného

64 obcí
V tuto chvíli obsahuje mapa nájemného údaje z deseti procent všech obcí a měst.

- U všech sídel budou zohledňovány parametry, jako jsou stáří a technický stav domu, technologie výstavby domu, technický stav bytu a velikost bytu.

- Pro sídla nad 10 tisíc obyvatel přibude ještě poloha domu v rámci aglomerace.

- Pro každou z těchto charakteristik má mapa nájemného tři různé kategorie, např. u technologie stavby jsou to panel, cihla, ostatní.

"Kompletní mapu nájmů jsme zveřejnit nemohli, nemáme k dispozici relvantní data," zdůvodňuje pro server iHNed.cz ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský fakt, že jeho resort v pondělí odhalil jen zlomek cenové mapy nájemného, která má sloužit jako pomůcka pro určování výše nájmů po deregulaci činží.

MMR zveřejnilo na svém webu zatím jen údaje z deseti procent obcí a měst. "Je nám to líto. Těžko se to obhajuje, ale budeme údaje postupně doplňovat, tak jak nám budou přicházet z nájemních smluv, uzavíraných po 1. lednu letošního roku," doplnil Jankovský.

Podle něj se o deregulaci dlouho vědělo, ale jeho předchůdci na ministerstvu na příprávách podkladů nepracovali. "My začali v říjnu, kdy vypukla panika, že pronajímatelé po deregulaci nasadí vysoké ceny," dodal ministr.

Zveřejněná desetina zahrnuje údaje za 64 obcí. To pokrývá zástupce sedmi krajů, přičemž u některých čísla zatím zcela chybí. V seznamu například není žádný zástupce z Pardubického, Olomouckého nebo Zlínského kraje. Nejvíc obcí v mapě má Vysočina - celkem 18, dalších 14 je z jižních Čech a 12 zástupců má Jihomoravský kraj.

ON-LINE: Co lze vyčíst z první cenové mapy nájemného?
Ptejte se experta - odpovídat bude v úterý od 10:00 hodin

Data nejsou na vodě

Údaje v mapě zatím vychází jen ze znaleckých posudků. V úplnější podobě má být mapa zhruba do 12 až 18 měsíců. K dispozici potom budou i data v kategoriích volné smluvně sjednané nájemné, smluvně deregulované činže a nájemné v obecních bytech.

"Protože jsme věděli, že údaje o nově uzavíraných smlouvách o nájmech budou chodit postupně, rozhodli jsme se nechat si vypracovat ceny nájmů i na základě znaleckých posudků," dodává Jankovský.

Podle něj ale nešlo o zbytečnou práci, protože "data nejsou na vodě, ve většině případů se ceny určené znaleckým posudkem blíží správné ceně místně obvyklého nájemného."

Přínos mapy je také podle ministra v tom, že v momentě, kdy se začalo mluvit o jejím vzniku, došlo ke zklidnění situace, která pramenila z nejistoty, co nastane od letošního ledna, kdy skončí první etapa regulace cen nájemného.

Mapa nájemného může pomoci zprůhlednit realitní trh, její vypovídací hodnota ale bude přesto jen omezená, soudí obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.

"Pro důvěryhodnost poskytovaných dat je třeba nejen jejich dlouhodobější historie, ale především stabilnější prostředí samotného trhu. V současnosti, kdy se uvolňují regulované nájmy, chystá se sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a ekonomika se dostává z výrazné recese, není možné o stabilním prostředí hovořit," řekl odborník.

Žaloby zatím byly jen ojediněle

Nájemníci v bytech s dříve regulovaným nájmem teď sice nejspíš většinou budou muset počítat s vyšší činží, na druhou stranu se ale nemusí bát, že by jim majitel bytu ze dne na den nadiktoval několikanásobně vyšší částku.

Nájemník totiž musí s novou výší nájmu souhlasit. Pokud se obě strany nedohodnou, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. "Podle našich informací z minulého týdne je zatím podáno kvůli nájemnému jen 39 žalob,“ doplnil k tomu Jankovský.

"Všechny naše členy se pokoušíme vést k tomu, aby se na soud obraceli jenom v krajním případě, kdy není absolutně možné se s nájemníkem dohodnout na výši nájemného," uvedl za vlastníky předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700.000 bytů.