Růst ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zrychlil pouze mírně na 2,8 procenta z 2,6 procenta v předchozích třech měsících. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu ve své zpřesněné zprávě. Opravilo tak původní odhad, podle kterého ekonomika stoupla o 3,2 procenta. Analytici přitom očekávali revizi růstu HDP vzhůru na 3,3 procenta.

V celém loňském roce americká ekonomika podle zpřesněných údajů stoupla o 2,8 procenta namísto původně ohlášených 2,9 procenta. V roce 2009 se hrubý domácí produkt USA snížil o 2,6 procenta, což představovalo jeho nejprudší pokles za více než 60 let.

Za revizí tempa hospodářského růstu ve čtvrtém čtvrtletí stál překvapivě prudký pokles vládních výdajů a pomalejší růst spotřebitelských výdajů. Údaje podle agentury Reuters potvrdily obavy americké centrální banky (Fed), že tempo hospodářského růstu zůstává příliš pomalé na to, aby zajistilo výraznější snížení míry nezaměstnanosti. Ta minulý měsíc v USA činila devět procent.

Spotřebitelské výdaje, které zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA, se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšily o 4,1 procenta namísto původně ohlášených 4,4 procenta. I navzdory opravě byl ale jejich růst nejrychlejší od začátku roku 2006.

Vládní výdaje se propadly o 1,5 procenta, ačkoli podle původního odhadu měly klesnout pouze o 0,6 procenta. Podnikové výdaje však stouply o 5,3 procenta místo dříve předpokládaných 4,4 procenta.

Jednou z klíčových otázek je nyní podle agentury AP to, zda letos spotřebitelské výdaje pomohou vykompenzovat negativní síly v ekonomice, například přetrvávající slabost na trhu s bydlením. Riziko nyní pro americké hospodářství představuje rovněž růst cen ropy, který je důsledkem nepokojů v Libyi.

Pokud by ceny ropy překročily 150 dolarů za barel a zůstaly několik měsíců nad touto hranicí, mohla by podle ekonomů přijít další hospodářská recese. Dražší benzin by spotřebitele přiměl ke snižování výdajů a někteří zaměstnavatelé by mohli rušit pracovní místa.