Lékaři, kteří budou letos promovat, se v dubnu musejí rozhodnout, zda mají pokračovat v odborném zaškolování v Maďarsku, nebo odjet pracovat do zahraničí, citoval přední maďarský list Népszabadság šéfa lékařské Maďarské rezidentské asociace Magora Pappa.

Aby začínající lékaři zůstali ve vlasti, musí být jejich nástupní plat nejméně 200 tisíc forintů (asi 18 tisíc korun) čistého měsíčně. Asociace podle Pappa očekává, že vláda oznámí plán na zvyšování absolventských platů na několik příštích let.

Maďarsko loni opustilo přes tisíc doktorů, což je oproti dřívějším rokům pětinásobný nárůst. Polovina začínajících lékařů prý minulý rok ani nezapočala s odborným zaškolováním, což svědčí o tom, že zemi opouští.

Lékaři po vzoru českých kolegů kromě vyšších platů chtějí i lepší životní podmínky. A po vládě požadují představení konkrétního opatření do dubna, píše maďarská agentura MTI.

Na 3800 českých lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme podalo ke konci loňského roku výpovědi a odmítlo je stáhnout, dokud jim vláda výrazně nepřidá. Protestní akce skončila oficiálně minulý týden v pátek, den po podpisu memoranda mezi odboráři a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Dokument mimo jiné zaručuje lékařům zvýšení platů od 1. března o 5000 až 8000 korun. Do dvou let se dočkají 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi, jak požadovali.

Kritika zdravotnického systému, který se potýká s nedostatkem financí, se ozývá také na Slovensku. Zatím ale není jasné, zda tam vznikne podobná akce jako v Česku, protože podle odborářů nejsou slovenští lékaři tak jednotní jako jejich čeští kolegové.