K situaci okolo násilných protestů v Libyi se vyjádřil i Karel Schwarzenberg. Evropská unie podle něj může této severoafrické zemi pomoci, pokud o to bude požádána, své názory jí ale vnucovat nesmí.

Šéf české diplomacie připustil, že pozice libyjského vůdce Muammara Kaddáfího je nyní hluboce otřesena. Přesto je prý třeba s ním i nadále jednat, stejně jako zahájit dialog s demokratickými silami.

"Oni sami budou nejlépe vědět, co by potřebovali," řekl český ministr. "My jim máme pomoci, když budeme požádáni, ale nic jim vnucovat, naše představy, naše předpisy...," podotkl.

"Musíme s nimi navázat dialog, velmi pozorný, ohleduplný, (musíme) jim naslouchat a potom něco udělat," dodal. V neděli Schwarzenberg při příjezdu na večeři s kolegy z členských zemí EU hovořil o tom, že kdyby se unie nyní vměšovala do situace, jen by ji komplikovala.

"Nikomu by to nepomohlo, pokud bychom se příliš silně vměšovali s jediným cílem ukázat naši vlastní důležitost," dodal.

Server EUobserver dnes i na základě jeho nedělních slov napsal článek s názvem "Itálie a Česká republika podporují Kaddáfího navzdory krveprolití".

To ale Schwarzenberg razantně odmítá. "Situace je velice vážná," řekl s tím, že za libyjského vůdce se rozhodně nepostavil. "Vůbec jsem ho nepodpořil," zdůraznil ministr s tím, že jeho slova byla špatně pochopena.

Někdy dojde k blbostem a za ty já nemůžu

"Někdy dojde k blbostem, za to opravdu nemůžu," uvedl český ministr. "To jsem neřekl, že by katastrofa byl pád Kaddáfího...Naopak bych ho považoval, přijde-li potom rozumný režim, za velice přínosný," dodal. 

Italský ministr zahraničí Franco Frattini v pondělí varoval před tím, aby se Evropa do severní Afriky, kterou zmítají nepokoje, pokoušela do tohoto regionu "vyvážet naši demokracii".

"Musíme pomoci, musíme podpořit poklidné usmíření," řekl. Zmobilizovat je podle něj třeba i unijní fondy. Protože krize by mohla vést i ke kolapsům severoafrických ekonomik, což by mělo dopad i na hospodářskou situaci řady evropských zemí.

Frattini řekl, že je třeba, aby si Libye udržela územní celistvost. Je prý mimořádně znepokojen tím, že se ozývají hlasy volající po vzniku emirátu v Benghází. "Umíte si představit mít na unijních hranicích nějaký islámský arabský emirát?" podotkl před novináři.

Jestli se Kaddáfí udrží? Tak to nevím...

Na dotaz, s kým by EU měla v Libyi nyní jednat, v pondělí Schwarzenberg řekl, že i současná vláda a úřady jsou oficiálními partnery, takže se musí hovořit i s nimi. Vedle toho je třeba navázat kontakt i s demokratickými silami. Je podle něj rovněž nutné si uvědomit, že jednat je třeba s úřady mimo jiné kvůli tomu, že tam země EU mají své občany.

"Nemám tušení, jestli se udrží. Spíše to teď vypadá, že je jeho pozice opravdu hluboce otřesena," řekl šéf české diplomacie o pozici libyjského vůdce Kaddáfího.

"Na jedné straně lidé mají právo vyjádřit svůj názor, na straně druhé jsme znepokojeni narůstajícím počtem lidí, kteří v Libyi přišli o život," řekl jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda.

"Lidé na celém světě mají právo se rozhodnout o své budoucnosti... Myslím si, že ani Evropská unie, ani ostatní demokratický svět se nenechá vydírat, když jde o takové základní hodnoty, jako je právo člověka vyjádřit svůj názor," podotkl směrem k hrozbě varující před vměšováním se do situace, která zazněla v neděli z Tripolisu.

EU: Represe proti pokojným demonstrantům odsuzujeme

Libyjské úřady si totiž povolaly zástupce EU a pohrozily mu, že přestanou spolupracovat v boji proti nelegální imigraci, pokud bude unie nadále "podporovat" bezprecedentní demonstrace v zemi. Šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová pak za EU vydala v neděli večer prohlášení, v němž zdůraznila, že je EU mimořádně zneklidněna nepokoji a množstvím mrtvých při protestních bouřích v Libyi. "Odsuzujeme represe proti pokojným demonstrantům a litujeme násilí a smrti civilistů," uvedla.

"Myslím, že je to jasné. Nemůžeme přijmout, že elitní (armádní) střelci, budou zabíjet lidi. To bychom hájili neuhájitelné," podotkl dnes lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

"Na Slovensku jsou zažitá mnohá rčení. Jedno z nich říká: Na každého jednou dojde," podotkl Dzurinda v reakci na dotaz, jestli se Kaddáfí udrží.