Akciová burza v čínské Šanghaji začne spolupracovat s největším burzovním operátorem v Latinské Americe, brazilskou společností BM&F Bovespa. Dohoda by měla být podepsána v pondělí a jejím výsledkem zřejmě bude křížová kotace akcií.

Ta by konkurenceschopným brazilským akciím umožnila přístup na čínský trh. Díky časovému posunu by zvýšila objem jejich obchodování v době, kdy je v Asii obchodní den. Jednalo by se o důležitou část bilaterální obchodní dohody mezi těmito rozvíjejícími se trhy.

"Naším cílem je duální kotace akcií. Vzhledem k časovému posunu vidíme v Asii více příležitostí než v Evropě nebo USA, " uvedl mluvčí společnosti BM&F Bovespa.

Mluvčí ale odmítl sdělit, kterých akcií se má duální kotace týkat. Předpokládá se, že by mohlo jít o společnosti, které jsou konkurenceschopné na brazilském trhu, například ropného giganta Petrobras nebo těžební koncern Vale.

Podnětem pro brazilského burzovního operátora, podle tržní hodnoty čtvrtého největšího na světě, byl především fakt, že čelí konkurenci nového uskupení, v jehož čele stojí alternativní burzovní operátor BATS Global Markets a brazilská společnost Claritas.

Tento týden obě společnosti oznámily, že se dohodly na možném vytvoření nové obchodní platformy, s vlastním zúčtováním a depozitními službami. Ta by měla představovat konkurenci pro faktický monopol BM&F Bovespa.

Důležití národní hráči se snaží ochránit svou pozici na trhu tím, že se uchylují ke spojování majetku s ostatními. Slučování se nyní týká například newyorské burzy NYSE Euronext a Deutsche Börse, londýnské LSE a kanadské TMX Group nebo singapurské burzy SGX a australské ASX.

Podle mluvčího společnosti BM&F Bovespa by pondělní podpis dohody měl být v úterý následován brazilsko-čínským fórem zaměřeným na problematiku kapitálového trhu.

Čínskou delegaci povede Čang Jü-ťün, výkonný ředitel šanghajské burzy. Svého zástupce bude v delegaci mít i čínská investiční banka China International Capital Corporation (CCIC) a další finanční skupiny. BM&F Bovespa uvedla, že kotace akcií v Asii, která následuje po podobné dohodě s Hongkongem, by jí mohla pomoci získat zpět podíl na trhu v obchodování s některými klíčovými akciemi.

Okolo 50 procent obchodování s akciemi, jako například Petrobras nebo Vale, je v ADR (American Depositary Receipts), jedná se o akcie neamerických společností, které se obchodují na amerických trzích. Kotované jsou na newyorské burze NYSE. V prosinci se společnost Vale stala první brazilskou společností s duální kotací i v Hongkongu. Společnost BM&F Bovespa uvedla, že se zaměřila i na možnost spojení s indickými burzami. Ke konkrétním jednáním však zatím zřejmě nedošlo.

O spolupráci se snaží také s platformou CME Group, největší derivátovou burzou na světě. Aby dosáhla většího objemu obchodů, snaží se přitáhnout i vysokorychlostní obchody.

Před šesti lety otevřela BM&F Bovespa kancelář v Šanghaji. Po newyorském sídle otevřeném před deseti lety to byla druhá mimobrazilská pobočka. Zatím poslední kancelář otevřela v roce 2009 v Londýně.