Tuzemským penzijním fondům v roce 2010 vzrostl zisk na 4,6 miliardy korun, což bylo o dvě miliardy více než v roce 2009. Na penzi si spořilo 4,6 milionu Čechů, na konci předloňského roku jich bylo o 125 tisíc méně. Informovala o tom Asociace penzijních fondů. Míra zapojení obyvatelstva v penzijním připojištění převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel v Česku.

Nejvyšší nárůst klientů byl ve čtvrtém čtvrtletí, kdy jejich počet vzrostl o 39 300.

Podle prezidenta asociace Jiřího Rusnoka lze loňské výsledky považovat za dobré. Zhodnocení českých penzijních fondů se podle něj bude pohybovat v průměru mezi 1,5 až 3 procenty. "Různé výkřiky, že penzijní fondy vydělávají málo. Lidé by si měli uvědomit, že u penzijních fondů mají jistotu, že neprodělají. Když to srovnáte s výsledky některých podílových fondů za posledních deset let, tak penzijní fondy vyhrávají," řekl Runok.

Ke konci roku 2010 bylo na účtech účastníků penzijního připojištění přes 216 miliard korun. Celoroční nárůst představoval 16 miliard Kč a průměrný měsíční nárůst v roce loni činil 1,3 miliardy korun.

Na konzervativní investiční politice penzijních fondů se nic nezměnilo. Toto nastavení je podle Rusnoka výsledkem legislativy, která požaduje po správcích penzijních fondů garantovat kladný výnos s ročním horizontem investování.

Nejvíce prostředků bylo loni umístěno v dluhopisech, 84 procent oproti 81,5 procenta o rok dřív. Na termínovaných vkladech a účtech bylo 7,6 procenta spravovaných prostředků oproti 11,3 procenta v roce 2009, do akcií směřovalo necelé procento, o rok dřív to bylo 1,7 procenta.

Lidé se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finanční podpory státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset fondů z původních 44.