Lékaři se rozhodli překvapivě rychle. Na včerejším celostátním sjezdu odborů zvedli ruce pro nabídku ministra zdravotnictví Leoše Hegera a oznámili že stáhnou výpovědi. Akci, která měsíce hýbala celým Českem, ukončili během jediného odpoledne.

Na krizové plány, které počítaly s vojenskými lékaři a armádními vrtulníky, se tak může zapomenout. Téměř čtyři tisíce rebelujících lékařů zůstanou i po 1. březnu na svých místech a nemocnice budou zřejmě fungovat tak jako dosud.

Před včerejším sněmem lékařů přitom nebyla dohoda vůbec jasná. Z regionů zaznívaly hlasy, že se nemá ustupovat příliš brzy. Většina ale včera nakonec rozhodla opačně: "Když byla na stole přijatelná dohoda, tak se lékaři rozhodli protest dál nehrotit. Nakonec převážila zodpovědnost, po prvním březnu by to byla opravdu šílená věc," popsal HN rozhodování lékařů Miloš Voleman z vedení Lékařského odborového klubu.

Ministrovy sliby

Lékaři tak nakonec dospěli k závěru, že memorandum, které jim ministr Heger nabídl, splňuje většinu jejich požadavků, i když ne hned. Například v platech, o kterých se poslední týdny diskutovalo nejbouřlivěji, dosáhnou svého až za dva roky.

Za posledních patnáct let ale nedokázala žádná odborářská akce v této zemi víc. Vláda se včera zaručila, že během týdne schválí lékařům vyšší tabulkové platy. Lékařům ministr také slibuje, že s nimi bude spolupracovat při přípravách reforem, které mají po dvaceti letech přešlapování změnit české zdravotnictví.

Dohoda mezi lékaři a ministrem by měla být podepsána každým dnem. Do tří dnů po podpisu lékaři akci odvolají, vracet se ale nemusí všichni hladce. Pokud si ale vedení nemocnic bude chtít s některými z protestujících lékařů vyřizovat účty, může narazit na odpor ostatních. "Těch dvacet nebo padesát lidí se vrátí jako jeden muž," řekl o stahování výpovědí neurolog Ondřej Doležal.

Nečas pod tlakem

Neklid se mezitím z nemocnic přelil do ODS. Řadě občanských demokratů vadí, jak bezproblémově včera vláda Hegerovu dohodu s odbory schválila. Ministři si dali jen jedinou podmínku - že odbory vyzvou doktory, aby své výpovědi stáhli.

"Vláda je připravena podpořit postup ministra Hegera a jím dojednané záležitosti, včetně úpravy příslušných tarifů a tabulek," řekl po jednání kabinetu premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Některé poslance a senátory ODS však tento postup rozčílil. Jejich kluby si totiž už dříve odsouhlasily usnesení, podle něhož měli ministři změny v tarifech v souladu s koaliční smlouvou odmítnout. "Členové vlády za ODS k tomuto neměli mandát," řekl předseda zdravotnického výboru, poslanec Boris Šťastný.

Ten patřil už delší dobu ke kritikům uzavíraného kompromisu, po včerejšku se k němu ale přidávají i občanští demokraté z užšího vedení strany. "Když se naši ministři takto rozhodli, je to jejich zodpovědnost," distancoval se od vlastních spolustraníků místopředseda Senátu a člen grémia ODS Přemysl Sobotka.

Vedle porušení koaliční smlouvy občanským demokratům vadí také to, že změny v tarifech jsou dalším z řady ústupků ODS koaličním partnerům.

Vláda ve středu schválí nové platové tabulky. Ministr zdravotnictví Leoš Heger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel do té doby podepíšou memorandum, které dá lékařům záruky, a jejich akce Děkujeme, odcházíme tak skončí. Všechny nemocnice zůstanou otevřené, téměř čtyři tisíce výpovědí neplatí. Krizové scénáře nejsou třeba.První vylepšená výplata. Lékaři poprvé dostanou výplatní pásku podle nových tarifních tabulek. To znamená, že mají o pět, šest a půl nebo o osm tisíc korun více než dosud.Platy lékařských i dalších zdravotnických pracovníků se zvýší o dalších deset procent a komplexní reformy by se měly začít projevovat v praxi.V tomto roce se platy lékařů mají dostat na úroveň, kterou chtěli, tj. 1,5- až 3násobek průměrné mzdy, a to s maximálně osmi přesčasovými hodinami týdně.