Kim Čong-il se narodil ve skromné dřevěné chýši na úpatí legendární hory Pektusan v Mandžusku. Příchod budoucího vůdce, který sestoupil z nebes, provázel zpěv vlaštovek, silná sněhová bouře přecházející ve dvojitou duhu nad vrcholkem hory a na nebi se v ten okamžik objevila nová hvězda.

Tak alespoň zní oficiální verze narození "Milovaného vůdce", kterou již od školky znají nazpaměť všechny severokorejské děti. O Kim Čong-ilově příchodu se v KLDR píší básně, zpívají písně i hrají divadelní představení.

Severokorejský režim razí verzi, že se narodil 16. února 1942. Letos by mu tak mělo být 69 let a od jeho otce by ho tak dělilo přesně třicet let. Ruské prameny ale uvádějí, že přišel na svět již o rok dříve.

"Věčný prezident" Kim Ir-sen tehdy velel sovětské brigádě na Sibiři a jeho nejstarší syn se tak prý narodil ve vojenském táboře poblíž ruského Chabarovsku.

Nicméně den zůstává v obou verzích stejný. I když ve hře stále zůstávají další možné, nepotvrzené, varianty data jeho narození.

Celý týden od 12. února se v Severní Koreji nese v duchu velkých organizovaných oslav. Kimjongilia Festival je jeden z nejdůležitějších svátků v roce. Jméno mu dal název křížené begónie vypěstované speciálně jako pocta Kim Čong-ilovi - Kimjongilie. A letos je jeho patnáctý ročník.

Ulice měst pokrývají květiny a lampiony, lidé nosí k památníkům věnce ještě častěji než obvykle a připravena je také řada artistických, hudebních a divadelních představení. Včetně krasobruslařské exibice, které se má zúčastnit i Tomáš Verner.

Milovaného vůdce oslavuje celý svět

"V celé zemi panuje hrdost a radost," píše severokorejská státní agentura KCNA. Podle jejích zpráv, které předkládá severokorejskému lidu, se ale oslavy posouvají i za hranice KLDR. Slaví prý celý svět, včetně Palestiny. A cizinci ve všech zemích od Španělska přes Velkou Británii až ke Spojeným státům ho oslavují a provolávají: "Slunce 21. století svítí a hřeje stejně jako záře, která bylo dána Kim Čong-ilovi."

Přesto podle agentury AFP budou letošní narozeninové oslavy poněkud chudší než obvykle. Především kvůli nedostatku potravin, který je větší než dříve. Letouny sice opět lidem schazovaly dárečky a sladkosti pro děti, včetně sušenek, lízátek a žvýkaček, do některých provincií ale vůbec nepřiletěly.

Jak podotkl soulský list Daily NK, který vydávají odpůrci severokorejského režimu, jindy úřady před vůdcovými narozeninami dávaly obyvatelům zvláštní příděl rýže a kukuřice deset dní předem. Tento rok to ale byly jen dny tři a ani tak se nedostalo na všechny.

Jedním z vysvětlení by mohlo být, že se Kim Čong-il už připravuje na oslavy v příštím roce. To se totiž kromě jeho "oficiálních" sedmdesátin bude slavit také stoleté výročí od narození zakladatele dynastie Kim Ir-sena, který je údajně "stále s korejským lidem".