Osobností, institucí a organizací, které se chtějí podílet na proměně Egypta k demokratičtějšímu režimu, jsou v Egyptě desítky. Z těch, kdo budou soupeřit o to, aby se staly „tváří“ země, se už nyní dají vytipovat hlavní kandidáti.

MUHAMMAD BARADEJ
Bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii má charisma i morální předpoklady k tomu, aby byl pro Egypťany akceptovatelný jako vůdce. Vzdor vysokému věku (téměř 70 let), komunikuje prostřednictvím Twitteru a účastnil se, byť se zpožděním, nynějších protestů. Laureát Nobelovy ceny míru z roku 2005 by byl přijatelný pro Západ i pro Izrael.

MUSLIMSKÉ BRATRSTVO
Ať už bude o vůdcovskou roli usilovat kdokoli, Muslimské bratrstvo nemůže opominout. Má desítky potenciálních politiků a charismatických vůdců a také tradici v jejich „výrobě“. Dvaaosmdesát let stará skupina, starší, než samotná moderní egyptská republika, je nyní jedinou dobře organizovanou silou v politice. K možným vůdcům patří například Esám Arián, Abdal Muním či Džamal Hišmat. Všem je kolem padesáti, jsou profesionálové v politice a jejich jména budou zaznívat, ať už v Egyptě bude vládnout kdokoli.

AJMÁN NÚR
Klíčová postava egyptské opozice, známý jako vůdce strany Ghad, se celá léta stavěl proti Mubárakovi a proti autoritářskému režimu, byl pronásledován a vězněn. Má kredibilitu na to, aby aspiroval na funkci prezidenta. Když to zkusil ve zmanipulovaných volbách v roce 2005, získal desest procent hlasů. Stejně jako Muhammad Baradej má ale zatím jen omezený tábor podporovatelů.

AMR MÚSÁ
Když se objevil na náměstí Tahrír během protestů, dostalo se mu příznivého přijetí. Čtyřiasedmdesátiletý egyptský diplomat je nyní šéfem Ligy arabských států. Vysoký věk je nejspíše jeho hlavním handicapem, rozhodoval-li by se kandidovat na prezdienta. Avšak minimálně jako vůdce země během přechodného období k novým volbám je viděn jako nejpřijatelnější kandidát.

AHMAD ZUVAÍL
Laureát Nobelovy ceny za chemii z roku 1999 patří k dalším „neutrálním“ osobnostem, které by mohly symbolicky vést zemi k předčasným volbám. Konsensuálního, nacionalisticky orientovaného muže, jakým je právě Zuvaíl, podporuje nyní do čela země například Muslimské bratrstvo, které se samo hodlá držet zpět.