Statisíce lidí v Káhiře i v dalších egyptských městech v noci na dnešek slavily abdikaci prezidenta Husního Mubáraka. Prezident v pátek po osmnácti dnech masových protestů a po téměř třiceti letech v úřadu odstoupil z funkce. Po celou noc nad metropolí vybuchovaly ohňostroje, v ulicích vlály egyptské vlajky a lidé zpívali, tančili a zvedali nad hlavu děti.

"Egypt je volný," znělo v ulicích. "Tohle je předpokládaný konec každého diktátora," řekl podle serveru BBC jeden z demonstrantů.

Pád egyptského režimu slavily i tisíce lidí  - a nejen Egypťanů - na různých místech zeměkoule. Například i ve filipínské Manile či americkém Houstonu.

Egyptské úřady dnes oznámily, že Suezský průplav je otevřen pro námořní dopravu a jeho provoz normálně pokračuje. Obsluha průplavu tento týden stávkovala a v nedalekém městě Port Saíd se konaly protesty. A české cestovní kaceláře oznámily, že koncem příštího týdne opět obnoví zájezdy do Egypta. 

"V turistických letoviscích kolem Rudého moře panuje klid, turistům zde v tomto okamžiku nehrozí žádné nebezpečí a vyřešeny byly i určité potíže se zásobováním," uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura s poukazem na to, že zájezdy již obnovily například britské cestovky.

Mubárak: hrozí extrémismus

Dvaaosmdesátiletý diktátor při svém odstoupení varoval, že demokracie, kterou "razí USA" bude ve skutečností "extrémismus a radikální islám. Což je prý vidět i na situaci v Iránu či s Hamasem v Gaze. "To je zhouba Blízkého východu," řekl.

Na rezignaci Mubáraka reagovalo Švýcarsko - zmrazilo všechny účty, které by v jeho bankách mohly odstoupivšímu egyptskému prezidentu patřit. Oznámil to mluvčí ministerstva zahraničí v Bernu. Obstaveny byly také účty Mubárakových blízkých a spolupracovníků, aby tím snížila možnost, že budou vyplundrovány egyptské státní fondy.

Dnes ráno se na hlavním káhirském náměstí Tahrír (Osvobození), které bylo v posledních dnech centrem až stotisícových protestů, znovu sešly tisíce lidí. Po ranních modlitbách bylo v ulicích metropole opět slyšet troubení z klaksonů.

"Mubáraka donutila odejít revoluce mládeže"

Podle agentury AFP vojsko kolem náměstí Tahrír začalo odstraňovat některé barikády a zátarasy z ostnatých drátů. Z ulic začaly mizet ohořelé vraky aut, které zde zůstávaly po dřívějších střetech demonstrantů s pořádkovými silami. Tanky stojící v ulicích směrem k náměstí se přesunuly na kraj vozovky a uvolnily cestu.

Oslavy se konaly i v Alexandrii nebo Asijútu na severu země. Zde lidé podle BBC stříleli do vzduchu. Mnozí kavárníci ve svých podnicích při nočních oslavách rozdávali nápoje zdarma.

"Revoluce z 25. ledna zvítězila. Mubárak odstupuje a armáda vládne," oznámil napsal dnes egyptský deník Al-Gumhúríja. "Lid svrhl režim" a "Revoluce mládeže donutila Mubáraka odejít", citovala agentura Reuters titulky z první strany listu Al-Ahrám. Egyptská státní televize, dosavadní bašta stoupenců Mubárakova režimu, začala vysílat reportáže z oslav po celé zemi.

V zemi vládne armáda, pomoci jí má ústavní soud

Viceprezident Umar Sulajmán v pátek oznámil, že Mubárak předal pravomoci nejvyšší vojenské radě, jejíž hlavou je ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví. Ještě ve čtvrtek přitom Mubárak v televizním projevu tvrdil, že viceprezidentovi svěří jen část svých pravomocí a že si prezidentský úřad hodlá podržet až do řádných zářijových voleb. Vojenská rada se podle televize Al-Arabíja chystá rozpustit vládu a pozastavit činnost parlamentu. Vládnout chce ve spolupráci s hlavou ústavního soudu.

Ve svém druhém pátečním prohlášení armáda podle agentury AP zdůraznila, že nebude u moci dlouho. Podotkla, že ozbrojené síly nejsou náhradou legitimní vlády, další plány prý ale nenaznačila.

Přes očekávání demokratických změn v egyptských ulicích je podle analytiků citovaných AP další vývoj přinejmenším nejistý. Armáda jako dosud nejmocnější instituce v zemi podle nich využila nepokojů k upevnění své pozice a za použití síly a vztahů s veřejností pomohla ke zrodu situace podobající se "měkkému převratu".

V zemi tento týden zazněla varování před převratem, pokud budou nepokoje pokračovat. Podle analytiků vojsko v případě dalších protestů a pokračujících stávek bude muset rozhodnout, jestli puč vyhlásit a tvrdě zakročit. "Do té doby se situace nezmění, pokud se armáda nerozhodne ji změnit," řekl podle AP analytik Michael Hanna z newyorského analytického střediska Nadace století (TCF).

Události v Egyptě sledují pozorně také další severoafrické, arabské i východní země. Napodobit egyptské protivládní protesty se dnes chtějí pokusit v Alžírsku.

Na oznámení o Mubarakově demisi dnes podle agentury Reuters v úvodníku deníku China Daily poprvé reagovala také Čína. List zdůraznil nutnost sociální stability a nastolení pořádku. Podle agentury AFP se textu vyhnul zmínkám o důvodech povstání a slovo demokracie se v něm neobjevilo ani jednou.