Část amerických států a měst se potýká se stále většími dluhy. Hrozí jim mimo jiné, že nebudou schopné vyplácet penze svým bývalým zaměstnancům. Podle některých analytiků hrozí na trhu s jejich dluhopisy vážné problémy, podle jiných situace není kritická. Mluví se ale i tom, že by vláda nejzadluženějším státům mohla pomoci, stejně jako během finanční krize pomohla problémovým bankám.

Zejména republikáni ale namítají, že ani federální vláda si něco takého již nemůže dovolit. I americký státní dluh totiž nebezpečně roste, když nedávno překročil hranici 14 bilionů dolarů. "Doba záchranných balíčků již skončila," řekl například ve Sněmovně reprezentantů na zvláštním slyšení k zadlužení měst a států republikánský zákonodárce Patrick McHenry.

Slyšení ve výboru pro kontrolu a reformu vlády hledalo řešení, jak může Kongres zadluženým státním a městským správám pomoci a zda je to vůbec nutné. V uplynulých týdnech se totiž objevily názory, že by zákonodárci měli předluženým státům, jako je třeba Kalifornie, New York nebo New Jersey, umožnit bankrotovat. Na rozdíl od měst totiž nyní takovou možnost nemají.

Ani v této otázce ale nepanuje shoda. Analytička Nicole Gelinasová z výzkumné organizace Manhattan Institute na středečním slyšení řekla, že možnost bankrotů pro státy by vyvolala na trhu velkou nejistotu a zvýšily náklady na další půjčky. Na změnu pravidel by tak doplatily i státy, jejichž finance jsou relativně zdravé. Jednotlivé státy podle ní mají dostatek nástrojů, aby mohly s dluhy bojovat. Mohou například upravit pravidla pro penze.

Je třeba hasit požár

Podle profesora Pennsylvánské univerzity Davida Skeela jsou naopak bankroty tím nejlepším řešením. Umožňují se totiž vypořádat se závazky způsobem, který mimo úpadek není možný. "(Říkat, že nejsou potřeba bankroty) je jako říkat, že nejsou potřeba hasiči, protože většina domácností se nepotýká s požáry. A pokud se v nich nějaký rozhoří, pravděpodobně ho budou umět uhasit samy. Je to sice pravda, hasiče ale přesto potřebujeme pro případy, kdy se oheň vymkne kontrole," řekl v Kongresu.

Shoda přitom nepanuje ani ohledně toho, zda problémy na trhu s dluhopisy měst a států představují krizi. Analytička Meredith Whitneyová, která v roce 2007 předvídala finanční krizi, si myslí, že ano. Podle ní hrozí, že až 100 měst nebo států nebude moci tyto dluhopisy splácet. Pro investory by to mohlo znamenat ztrátu stovek miliard dolarů a finančními trhy by to údajně mohlo otřást stejně jako hypoteční krize.

Investoři stahují peníze

Kolegové Whitneyové ale její předpověď takřka jednohlasně odmítli. Situaci na trhu s dluhopisy měst a států podle nich nelze srovnávat s problémy na americkém hypotečním trhu. Tyto dluhopisy podle nich například na rozdíl od hypoték a cenných papírů z nich odvozených nedrží banky, ale zejména jednotlivci. Případné bankroty by proto údajně nevyvolaly velké otřesy. Situace většiny měst a států navíc prý není nijak špatná. Jejich problémy jsou hlavně cyklického rázu, a zmizí tak spolu s obratem ekonomiky k lepšímu.

Podle deníku The Wall Stret Journal přesto na trhu s dluhopisy měst a obcí již nejistota panuje. Někteří investoři začínají pochybovat o letitém pravidlu, které říká, že města a státy své dluhy budou vždy splácet. Individuální investoři tak od listopadu z těchto dluhopisů stáhli více než 20 miliard dolarů.