Hospodářská komora (HK) včera ostře vystoupila proti plánovanému rušení obchodně-ekonomických úseků na českých ambasádách v zahraničí, jejichž pracovníci mají nyní za úkol pomáhat českým exportérům při jejich aktivitách v daných zemích.

"Samostatní obchodní radové a další odborníci z obchodně-ekonomických úseků v současnosti představují výraznou a v mnohém nezastupitelnou pomoc českým podnikům, které se chtějí uplatnit na zahraničních trzích," sdělil ČTK prezident HK Petr Kužel. Post obchodního rady zrušilo podle informací Lidových novin ministerstvo zahraničí (MZV).

Mezi ministerstvy však panuje spor, zda skutečně k rušení těchto míst dochází. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), pod které tento úsek spadá, je přesvědčeno, že tomu tak je. Ministr průmyslu Martin Kocourek to ve středu nepřímo potvrdil, když varoval, že tento krok může v budoucnu negativně ovlivnit český export.

"Nepovažuji rozhodnutí MZV za šťastné. Je potřeba nalézt model, který bude vyhovovat podnikatelům a rozšíří služby státu. Měl by to být společný úkol pro nás, CzechTrade a MZV," řekl k tomu pro HN náměstek MPO Martin Tlapa.

Jenže ministerstvo zahraničí říká, že k rušení obchodně-ekonomických úseků nedochází. Pouze se mění náplň práce jejich pracovníků.

"My tyto posty nerušíme. Předchozí agendu budeme vykonávat i nadále se stejnými lidmi," uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Hlavní změna má být v tom, že rada obchodně-ekonomického úseku nebude dostávat pokyny od MPO jako předtím, ale od MZV. Ministerstvo zahraničí také chce, aby peníze, které MPO vydělovalo na obchodně-ekonomické účely, použilo na podporu ekonomických aktivit jako CzechTrade.

Obě ministerstva se chtějí na spolupráci dohodnout tak, aby nebylo řízení dvojkolejné. Právě na dvojkolejnost si stěžuje ředitel vnějších vztahů automobilky Škoda Auto Radek Špicar. "Doufáme, že ministerstvo zahraničí má vedle plánu na zrušení obchodně-ekonomických úseků velvyslanectví také plán, který povede k lepšímu a efektivnějšímu fungování ekonomické diplomacie," sdělil Špicar.