Televize je stále nejoblíbenější zdroj zábavy. Dominantní pozici televizních obrazovek ale výrazně oslabily počítače a videohry ve spojení s internetem. Lidé pod třicet let tráví podle různých průzkumů s počítačem více času než sledováním televizního vysílání. Výrobci televizorů se ale nechtějí vzdát, a tak nabízejí chytré televize. Ty nejlevnější se dají koupit už za 10 500 korun.

Pod označením chytrá televize se skrývají velké obrazovky s připojením k internetu, přístupem k Facebooku, videům na YouTube nebo s možností videokonferenčních hovorů přes Skype.

V USA nebo v Británii navíc přidávají podporu službám, jako je Hulu nebo Netflix, které umožňují sledovat přes internet filmy i aktuální díly televizních seriálů. V Česku se výrobci snaží také, ale nabídka je omezená, internetové videopůjčovny se v Česku zatím neprosadily a zahraniční služby nejsou kvůli autorským právům dostupné.

Silná trojka v Česku

Nejdále jsou v nabídce internetového videa pro české diváky společnosti Panasonic, Sony a Samsung. Panasonic dokáže aktuálně oslovit nejširší obec diváků díky přímému napojení služby Viera Connect (dříve Viera Cast) na internetový archiv televize Nova. To v praxi znamená možnost pustit si kdykoliv televizní zprávy nebo vlastní seriály TV Nova od Comebacku přes Ordinaci až po Ulici.

Bohatá je nabídka internetových služeb Sony, ale s jedním "ale". Majitelé televizorů Bravia s internetovými službami mají přístup například k internetovému vysílání Eurosportu, což je pro řadu diváků bez satelitu nebo kabelovky skvělá zpráva, nutností je ale znalost anglického jazyka. V češtině Sony nabízí vždy několik dílů různých seriálů z vysílání kanálu AXN, který patří do rodiny Sony. Tento kanál v televizorech Bravia nabízí Sony dokonce ve vysokém rozlišení. Ve srovnání s vyspělejšími zeměmi je ale nabídka chudá, v pěti zemích už Sony nabízí neomezený přístup k hudbě a filmům prostřednictvím služby Qriocity, v USA pak nechybí podpora Netflix, Hulu nebo on-line videí z amerického Amazonu.

Samsung je na bronzové příčce hlavně za snahu. Hlavním lákadlem nabídky Samsungu má být přístup k videoarchivu České televize. Spuštění služby se ale odkládá už půl roku kvůli potížím s přehráváním některých starších pořadů.

Nově pak Samsung oznámil, že v březnu nabídne u nových televizorů sledování živého internetového vysílání televize Óčko. Samsung také jedná o zpřístupnění placené videopůjčovny TopFun a služeb Seznamu.cz. Podporu chystá i internetovému serveru Stream.cz, na kterém nabízí své pořady ČT i TV Prima.

Až Samsung své plány realizuje, snadno co do šíře lokálního obsahu přeskočí své konkurenty.

Standard u ostatních

S výjimkou Panasoniku, Sony a potenciálně i Samsungu je nabídka lokálních internetových služeb u chytrých televizorů hodně omezená.

LG nebo Sharp se primárně soustředí na přehrávání počítačových formátů hudby a videa prostřednictvím technologie DLNA, která propojuje počítače, síťové disky nebo herní konzole do jedné sítě pro sdílení multimediálního obsahu. Po stisku tlačítka síťových služeb tak mají diváci nejčastěji k dispozici osvědčenou kombinaci internetových videí na YouTube, prohlížení obrázků na službě Picasa od Googlu nebo na serveru Flickr.com a přístup k aktuálním informacím o počasí.

V nových modelech už nechybí ani přístup na sociální sítě Facebook nebo Twitter.

Část televizorů, například ty od Philipsu, Sony nebo Samsungu, nabízí také možnosti prohlížet si klasické webové stránky. Nutné je ale počítat s omezením - zobrazí se pouze stránky bez technologie flash, která slouží pro zobrazení webových videoher, animací nebo pro přehrávání videa.

Naopak příjemnou drobností je pro majitele iPhonů, iPodů Touch nebo iPadů existence speciálních aplikací, které z těchto zařízení udělají dálkový ovladač nebo pohodlnou klávesnici. Takové aplikace nabízí aktuálně například Philips, Sony a Samsung.

 

Co vám výrobci neřeknou

Nepotřebujete speciální televizor

Chytrou televizi uděláte z jakéhokoliv televizoru připojením multimediálního síťového přehrávače (mediaboxu) nebo osobního počítače - stačí i netbook s vhodným multimediálním přehrávačem a dálkovým ovládáním. Přijdete tím ale o pohodlí jednoho ovladače.

Z televize neuvidíte všechno

V závislosti na použité technologii se může stát, že se části webových stránek nenačtou. Problémy mohou nastat i při používání Youtube z televizoru. Majitelé autorských práv totiž některá zařízení blokují a videoklip, který na PC najdete a přehrajete, se při vyhledávání na televizoru nemusí vůbec objevit.

Pozor na zdvojení

Výrobci televizorů mají ve zvyku stejné technologie používat v různých zařízeních. Může se tak stát, že zbytečně zaplatíte za podporu chytrých služeb v televizoru i v přehrávači blu-ray disků. Příplatky za dostupnost internetových služeb jsou v řádech tisícikorun.

WiFi za příplatek

Internetové televize potřebují logicky připojení k internetu. S výjimkou nejvyšších modelů je ale nutné použít ethernetový kabel - to znamená natáhnout kabel po bytě nebo umístit televizi do blízkosti internetové přípojky. WiFi adaptéry se dají koupit zvlášť, stojí přibližně dva tisíce korun.

 

 

 


1. HLAVNÍ NABÍDKA
Viera Connect poskytuje přístup ke Skype i k TV Nova.

 


2. SAMSUNG
iVysílání ČT Samsung ukazuje na veletrzích, zákazníci ještě musejí počkat.

 


3. ZPRÁVY V ČEŠTINĚ
Spolupráce Panasoniku a Novy se týká i serveru TN.cz.

 


1. SKYPE NA TELEVIZI
Sony (na obrázku) ale i další výrobci nabízejí možnost videohovorů na velké obrazovce. Za povídání s rodinou z pohodlí pohovky je nutné ještě připlatit - kamerky s mikrofony se většinou prodávají zvlášť.
Snímky: výrobci

Související