Po uvolnění nájmů přichází další významná změna ve vztahu majitelů domů a nájemníků.

Majitelé domů dostanou více možností, jak dostat z bytu nepohodlného člověka. Nájemníci však více možností, jak se bránit. I tyto změny řeší návrh nového občanského zákoníku, průlomové normy, která zasáhne všechny oblasti života: od dědění majetku přes uzavírání smluv, odškodňování až po byznys. Návrh je v připomínkovém řízení a poslanci by ho mohli začít projednávat na jaře.

Podle zákoníku bude moci nájemník dostat výpověď, pokud spáchá trestný čin, který souvisí s majitelem. Tedy například když svého bytného napadne nebo v domě něco ukradne. "Takový důvod dnes chybí," vysvětluje Karel Eliáš, hlavní autor zákoníku.

Zákon také říká, že nájemník může dostat výpověď pro "jiný závažný důvod". A bude už na majiteli, aby si důvod u soudu obhájil. Zároveň však bude pro majitele těžší vystěhovat nájemníka se zdůvodněním, že byt potřebuje pro svého příbuzného, což někteří zneužívají. Pokud totiž i po měsíci zůstane byt prázdný, bude se moci nájemník vrátit zpět - nebo požadovat odškodnění.

S těmito návrhy přitom souhlasí i známý bojovník za práva nájemníků, poslanec ČSSD Stanislav Křeček. "Jsou zpracovány na velmi slušné evropské úrovni," myslí si.

Čtěte mimořádnou přílohu úterních HN: Občanský zákoník. HN podrobně informují o největších změnách za posledních 47 let.

Související