Milan Mostýn, Svaz průmyslu a dopravy ČR


Kvalita technických fakult je na velmi slušné úrovni. Z šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR vyplývá, že zaměstnavatelé jsou spokojeni s úrovní znalostí absolventů. Oceňují jejich teoretické znalosti a schopnost je použít při řešení praktických úkolů. Mladí absolventi technických a ekonomických vysokých škol dovedou také dobře pracovat s informacemi. Bolavým místem absolventů je ovšem jejich nedostatečná praktická připravenost na vstup do zaměstnání a slabší schopnost orientovat se v podnikových procesech. Tento nedostatek by měla překonat ještě užší spolupráce škol a podnikové sféry.

Petr Ruhswurm, Společenství průmyslových podniků Moravy a Slezska


Úroveň fakult je dobrá ve vztahu k odborným teoretickým znalostem. To, co však školství skutečně schází, je efektivní propojenost praxe a studia.

O problému se hovoří již poměrně dlouho, ale doposud se v této záležitosti mnoho neudělalo. Zaměstnavatelé skutečně nejsou příliš spokojeni s praktickým využitím absolventů. V současnosti se připravují projekty, které by měly neuspokojivý stav změnit k lepšímu. Studentům bych doporučil projevit zájem o práci již během studia, navázat kontakt s potenciálním zaměstnavatelem a sjednat si dlouhodobou brigádu. V případě, že se po absolvování školy budou ucházet o práci, nebude hrát rozhodující úlohu alma mater ani barva diplomu. Rozhodující budou osobnostní předpoklady, zkušenosti nabyté praxí a aktivní přístup k životu.

Vít Cienciala, Strojírny Třinec


Úroveň výuky strojírenství je hodně vysoká. Osobně ale nejsem nadšený z vývoje ve školství, kde je systém postavený na kvalitě, nikoliv na kvantitě - školy dostávají dotace podle počtu studentů. Přesto z nich vycházejí výborní absolventi.