Egyptský viceprezident Umar Sulajmán dnes jednal se zástupci opozice, mezi nimiž byli poprvé i členové dosud zakázaného islámského Muslimského bratrstva. Dohodli se na vytvoření společného výboru právních odborníků, kteří mají do prvního březnového týdne připravit návrh na změnu ústavy. Podle agentury AFP Sulajmán odmítl návrh opozice, aby převzal prezidentský úřad.

Opozice je v ulicích od 25. ledna a žádá okamžité odstoupení prezidenta Husního Mubáraka. Ústavní změny by měly umožnit uspořádat demokratické prezidentské volby.

Mezi účastníky jednání byl podle agentur zástupce sekulárních opozičních kruhů diplomat Muhammad Baradej, právní experti, bohatý podnikatel Nagíb Sávíris a zástupci menších levicových skupin. Záběry z jednání vysílala egyptská televize.

Ve zvláštním výboru budou kromě právníků také politické osobnosti, Vládní mluvčí Magdí Radí řekl, že výbor připraví ústavní i legislativní změny do prvního březnového týdne.

Zvláštní vyslanec USA v Egyptě: Mubárak by teď měl zůstat u moci - čtěte ZDE

Nepokoje v Egyptě mají první novinářskou oběť. Místního fotografa - čtěte ZDE

Muslimské bratrstvo podle televize Al-Džazíra trvá na odstoupení Mubáraka, na rozpuštění parlamentu, potrestání těch, kdo nesou odpovědnost za násilnosti při demonstracích v uplynulých dvou týdnech, a na záruce práva na protesty.

Mubárakův odchod chce hlavně mládež

Někteří členové opozice vyjadřují překvapení nad tím, že bratrstvo přijalo nabídku k dialogu, a považují to za slabost. Původně to hnutí odmítalo, dokud bude Mubárak u moci. Baradej, který hovoří jménem skupin sdružujících mládež, řekl, že tato část Egypťanů bude považovat za krok zpět, jestliže USA budou chtít, aby Egypt v přechodném období vedl Mubarak nebo Sulajmán.

Na káhirském náměstí Osvobození byly i dnes tisíce lidí. Konala se tam modlitba za oběti protestů a armáda posílila své jednotky. Po 13 dnech se znovu otevřely banky a obchody. Vláda vyzvala lidi, aby se vrátili do práce.

Je to zejména mládež, která trvá na Mubárakově okamžitém odchodu. Ostatní si myslí, že by měl Mubárak zůstat jen figurou a prakticky by měl zemi po přechodné období řídit Sulajmán. V tomto případě je ale překážkou 82. článek ústavy, který říká, že převezme-li úřad viceprezident, pak nesmí požadovat ústavní změnu. Ta je ale nezbytná, aby se příští prezidentské volby, plánované na září, mohly konat podle nového zákona.

Muslimské bratrstvo navrhuje, aby byl uplatněn jiný článek. Jelikož parlament vlastně od zahájení protestů nepracuje, měl by se nejvyššího úřadu ujmout předseda ústavního soudu. Ten pak vypíše předčasné parlamentní volby a nový parlament pak může změnit sporné články ústavy týkající se prezidenta.