Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, reportáže přímo z Egypta, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Od naší zvláštní zpravodajky z Káhiry.

Rozdělají si oheň, usednou na železné židličky za zátarasy, které tu nechala policie a střeží své ulice. S bariérami, tvořenými dřevem, starým nábytkem i vyvrácenými patníky uzavřou čtvrti a hlídají je před vetřelci.

Káhirská "domobrana" nastupuje každý den po setmění - pokouší se zabránit rabování v osmimilionovém městě, kde přestala fungovat policie. Někteří si na to vezmou i teplákovou bundu s přilepeným nápisem "security", jiní si obléknou maskáče.

Dlouhé ulice, jako je centrální káhirská Talát Charb, jindy výstavní třída celého města, plná velkých obchodů a turistů, mají nyní pouličních hlídek hned několik. "Když nemáte občanský průkaz, dál neprojdete," odrazuje jeden z improvizovaných občanských policistů skupinku lidí, která v jedenáct večer prochází kolem rozbité výlohy jednoho z vyrabovaných obchodů.

Oblíbené večerní procházky a nakupování skončilo. Většina Káhiřanů raději po setmění zůstává doma a vláda prosazuje zákaz vycházení. Ten platí dokonce již od tří hodin odpoledne, až do setmění ale nikdo ho nedodržuje.

Egyptská státní policie opakuje záběry drancování a demonstranty označuje za kriminálníky. Lidé usilující o pád režimu s tím ale nesouhlasí. "Ulice jsou úplně bezpečné. To jen prezident chce vytvořit dojem, že zemi ovládl chaos a všichni touží, aby ho zastavil," stěžuje si Alí Ahmad, recepční hotelu Luna, jednoho z nejpopulárnějších egyptských hostelů pro baťůžkáře, kde se podávají rezervace dlouho dopředu. V současnosti ale nemá jediného hosta.

"Do včerejška tu byli dva Australané, ale už odešli - báli se," říká Ahmad. Jako mnozí Káhiřané také věří, že dvě notoricky proslulá vězení s tisíci odsouzenci nechal schválně otevřít sám prezident Husní Mubárak, aby přiživil chaos.

Protestující protimubárakovská opozice se teď všechny snaží přesvědčit, že po Mubárakovi nenastane anarchie. Během demonstrací organizuje davy, aby nikoho neušlapaly, i sběr odpadků z ulic. Pokusy o krádež v davu končí fackou, horší zločiny jsou nahlašovány armádě, která je řeší improvizovanými tribunály u tanků na hlavních křižovatkách.

Ulice hlídají i studenti, ve skupinkách po pěti

Do ulic se ale vrátili alespoň dopravní policisté, od centra města, kde probíhají demonstrace, se ale drží na uctivou vzdálenost. Prý hlavně hlídají vjezdy do města. Demonstranti policisty obviňovali, že brání příjezdu do Káhiry stoupenců opozice z jiných regionů. Podle posledních zpráv ale začala fungovat železnice, i když ne úplně pravidelně.

Do hlídání ulic se zapojili i zahraniční studenti káhirských škol. "Střídáme se na hlídkách ve skupinách po pěti," řekl tisku student bohosloví z ruského Tatarstánu. "Je to úplně normální, vždyť oni nás hlídali první noci, tak jim teď pomáháme. Jsou to přece naši sousedé," řekl mladík, který se představil jako Rinat.

"Domobraně" se po šikanující policii evidentně nestýská. Některé její relikty ale přijdou vhod - policejní budky používají jako pouliční zátarasy a ohořelé antony jako provizorní noclehárny.

Podívejte se na středeční demonstrace na Tahríru.