Krátce po svých jednadevadesátých narozeninách zemřel 1. února v New Yorku dramatik, divadelní kritik a režisér, novinář, esejista, básník a překladatel Jiří Kárnet.

Jiří Kárnet se narodil 24. ledna 1920 v Hořicích v Podkrkonoší. Na konci třicátých let se zapsal ke studiu na Právnické fakultě UK v Praze, po uzavření vysokých škol nacistickými okupanty působil jako režisérský elév a lektor v divadlech D 40 a D 41. Koncem války byl internován v pracovním táboře v Německu, po pokusu o útěk byl posléze vězněn.

Po válce přispíval divadelními kritikami a úvahami do řady periodik, zejména do deníku Mladá fronta, v němž působil jako stálý spolupracovník kulturní rubriky. Rovněž působil jako překladatel, jeho hra Blázni se vzhledem k únorovým událostem a odchodu jejího autora do exilu v divadle na pražských Vinohradech své inscenace nedočkala.

Po roce 1948 pracoval Jiří Kárnet téměř pět let jako redaktor v československém vysílání Radio France. V roce 1952 odjel do New Yorku, spolupracoval s Jiřím Voskovcem, také s Hlasem Ameriky a Rádiem Svobodná Evropa, kde získal redaktorské místo. Věnoval se především komentářům událostí v kultuře a politice. Spolu s Pavlem Tigridem stál také u zrodu čtvrtletníku pro politiku a kulturu Svědectví.


V roce 1952 odjel do New Yorku, kde spolupracoval s Jiřím Voskovcem, s Hlasem Ameriky a Rádiem Svobodná Evropa.

Související