Na nádraží ve Vodňanech se ve středu kolem 08:15 srazily osobní a nákladní vlak. Při nehodě zahynula osmašedesátiletá cestující, 12 lidí bylo zraněno. Lékaři deset zraněných převezli do nemocnic v Českých Budějovicích. Pět z nich je těžce zraněno. Další dvě osoby zůstaly na pozorování v nemocnicích v Prachaticích a Strakonicích, kam je následně přivezli příbuzní. ČTK o tom informoval ředitel záchranné služby Marek Slabý a policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Ošetření lidé mají většinou poraněný hrudník a končetiny. První vagon osobního vlaku částečně vykolejil a má poničenou přední část. Mezi ním a nákladním vlakem je asi 50metrová mezera. Drážní inspekce odhadla celkovou škodu na 5,26 milionu korun, jen na osobním vlaku je škoda pět milionů.

Strojvedoucí zřejmě nepočkal

Podle policie za srážku zřejmě může strojvedoucí osobního vlaku. Také podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala je pravděpodobnou příčinou nehody selhání lidského faktoru.

"Strojvedoucí osobního vlaku pravděpodobně nevyčkal příjezdu manipulačního vlaku a pokračoval v jízdě směr Číčenice. Přesné určení příčin a okolností vzniku nehody bude známo po ukončení vyšetřování," uvedl Drápal. Policie a drážní inspektoři vyslýchali oba strojvedoucí pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. "Následovat budou výslechy svědků události a také cestujících," řekla Nováková.

Osobní vlak z vodňanského nádraží vyjel zřejmě dřív, než podle jízdního řádu měl, řekl ČTK mluvčí ČD Cargo Roman Jandík. ČD Cargo v protisměru manipulovalo s nákladními vozy, které měly do odjezdu osobního vlaku vjet na boční kolej. To už ale nestihly a za nádražím se srazily s osobní soupravou Regionova. Strojvedoucí manipulačního vlaku ještě stihl zařadit zpětný chod a couval, tím výrazně eliminoval sílu nárazu. Strojvedoucí vyvázl bez zranění, jeho kolega byl zraněn lehce. "Zaslechl jsem v dílně velkou ránu a nejdřív jsem si myslel, že mi bouchlo v kamnech," řekl ČTK starší muž, který má poblíž kolejí opravnu praček.

V osobním motorovém vlaku se dvěma vagony cestovaly více než dvě desítky lidí. Hasiči museli některé z nich z vagonu vynést na nosítkách a kolečkových křeslech. Nemuseli použít speciální vyprošťovací hydraulické zařízení. "Na místo byla povolána také psycholožka Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje, která poskytla psychologickou pomoc strojvedoucímu osobního vlaku," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Osobní vlak jel na trati Číčenice - Nové údolí ve směru z Volar. Ve Vodňanech u železničního přejezdu při výjezdu ze stanice Vodňany ve směru na Číčenice se srazil s manipulačním vlakem ČD Cargo. Provoz na trati je přerušen. Náhradní dopravu zajišťují autobusy.

Před třemi lety se na této trati mezi zastávkami Pražák a Svinětice u Vodňan srazily dva motorové osobní vlaky. Při nehodě bylo zraněno 13 lidí, ve vlaku jich cestovalo 25. Nehodu podle Drážní inspekce zřejmě zavinil jeden ze strojvedoucích. V roce 2004 se na stejné trati mezi Bavorovem a Strunkovicemi nad Blanicí srazily dva osobní vlaky. Při nehodě byly dvě osoby usmrceny a 33 jich bylo zraněno. Nehodu zavinil jeden ze strojvedoucích.

Související