Od naší spolupracovnice z Káhiry.

Páteční demonstrace desetitisíců nespokojených Egypťanů vyústila v hromadné pouliční bitky s policisty, při kterých zemřelo přes sto lidí. Prezident Husní Mubárak o víkendu z ulic egyptských měst pořádkové síly odvolal a poslal tam místo nich tanky. Již v pondělí ale policejní složky do terénu poslal znovu. I když zatím jen ty dopravní.

Strážci policie v pátek okolo desáté hodiny večerní zatkli také německého studenta Alexe. Jak později řekl v rozhovoru s HN, při zatýkání se rozhodně nezajímali jen o ty z řad protestujících. A na cizincích si svou zlost vybíjejí obzvláště s chutí. 

"Policie začala v pátek v noci zatýkat lidi, kteří se nacházeli na nábřeží Nilu. Nevybírali si z jádra demonstrantů, ale náhodně postávající a procházející jednotlivce, včetně žen a teenagerů," začíná své vyprávění Alex.

O citlivém zacházení při zatýkání prý nemůže být ani řeč. "Bili ty lidi a kradli jim peněženky, mobily i pasy. Na policejní stanici v části Sád Zarhúl mě oddělili od davu a vyslýchali mě.

Když jsem trval na tom, že chci kontaktovat německou ambasádu, odmítli to se slovy: Kašleme na tebe a na Německo! A místo toho mě začali bít do břicha a kopat do mě. Celou dobu jsem byl spoutaný a měl jsem zakryté oči," popisuje situaci na stanici student z Káhiry.

Poté ho policisté už odvedli do cely, kde byli další zadržení. "Páska na očích se mi trochu posunula, tak jsem mohl něco málo i vidět. Zkrvavení lidé leželi na zemi, křičeli a brečeli, ale policisté do nich neustále kopali a mlátili je železnými a dřevěnými tyčemi.

Křik jednoho krvácejícího muže, který prosil o slitování, pomalu slábl, až nakonec utichl úplně." Policisté prý používali také elektrické šoky a gumové projektily. "Těmi ze vzdálenosti asi jednoho metru stříleli do hlav zatčených. Viděl jsem minimálně dvacet až třicet lidí, kteří byli buď mrtví, nebo blízko smrti," líčí.

"Když mi řekli, abych vstal a vyšel ven, bál jsem se, že o ty lidi bezvládně ležící na zemi zakopnu. Skulinkou jsem viděl tváře policejních šéfů, kteří se nepříjemně usmívali a bylo vidět, že si moji situaci opravdu užívají. Pak mě nechali stát na dvoře a já ztratil pojem o čase.

Policie zapaluje auta

Pak znovu přišli a ve svých výhrůžkách pokračovali: Měli bychom tě zabít a říct, že to udělal dav. Režimu by se hodilo, kdyby se zveřejnila informace o protestujících, kteří zabili cizince! Pak už na mě jen pokřikovali: Koukej cizinec! A já jsem zatím krvácel z hlavy," vzpomíná Alex.

Po propuštění ze stanice kolem druhé hodiny ranní vyšel na ulici a kolemjdoucí Egypťané se k němu ihned sběhli a postarali se o něj. "Odvedli mě k nejbližšímu stánku a koupili mi vodu a jídlo a pak mě odvezli domů na motorce. Pořád se mi omlouvali za to, co mi policisté udělali."

Do nemocnice prý v žádném případě jet nechtěl. "Tam zraněné lidi přímo zatýkají a odvážejí je na policii. Slyšel jsem také, že přikázali lékařům, aby přestali informovat o počtu zabitých demonstrantů," vypráví.

"Na vlastní oči jsem viděl, jak policie sama zapaluje auta na ulicích. Režim prý propouští vězně na svobodu a armáda je pak znovu chytá. Cíl je přitom jasný: Vláda chce vytvořit dojem, že bez prezidenta Mubáraka a jeho bezpečnostních složek bude v Egyptě panovat chaos," dodává Alex.