Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začne jednat s nemocnicemi a jejich zřizovateli o možném rušení nemocničních lůžek v Česku. Správní rada pojišťovny tím v pondělí podpořila její vedení. VZP bude peníze na zvýšení platů lékařů asi hledat v rezervách. Řekl to po jednání správní rady VZP její šéf Marek Šnajdr, který je poslancem ODS a býval náměstkem ministra zdravotnictví.

"Pojišťovna nikdy nezpochybňovala a správní rada též ne, že určitá restrukturalizace je nutná," uvedl místopředseda správní rady a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). Rada v pondělí pověřila ředitele VZP Pavla Horáka, aby začal s vedením státních, krajských i privátních nemocnic jednat o možném rušení lůžek. Rozhovory by se měly vést i se zřizovateli.

Podle Běhounka by VZP měla nemocniční analýzu mít do dvou měsíců, kdy se uskuteční další jednání. Pro diskusi je potřeba znát také "pozici ministerstva zdravotnictví a ostatních pojišťoven", uvedl místopředseda správní rady.

Rušení lůžek přinese úspory. A zruší místa lékařům

S rušením až 10.000 nemocničních lůžek akutní péče počítá ministr Leoš Heger (TOP 09). Shodl se na něm minulý týden se zástupci pojišťoven. Část akutních postelí by se měla změnit na lůžka následné a dlouhodobé péče, kterých je v Česku nedostatek. Díky zeštíhlení nemocniční sítě by se měly najít ve zdravotnickém systému další peníze.

S rušením lůžek by mohla v nemocnicích ubýt i místa pro lékaře. V protestní akci odborů Děkujeme, odcházíme podalo výpověď 3800 z 20.000 nemocničních doktorů. Žádali růst mezd na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe, chtěli také některé systémové změny.

Ministr nabídl na přidávání zdravotníkům dvě miliardy korun, které chce najít ve zdravotnickém systému, a požádal lékaře, aby výpovědi stáhli.

Ze slíbených 2 miliard zaplatí asi 70 procent

Podle Šnajdra neexistuje zatím žádná vyhláška či nařízení o zvýšení platů lékařů a o jeho způsobu. "Není na tahu správní rada a management jediné zdravotní pojišťovny," podotkl Šnajdr.

Podle něj by stejně jako VZP měly peníze nemocnicím poslat ale i ostatní zdravotní pojišťovny. Šnajdr uvedl, že z VZP by putovalo asi 70 procent slíbených dvou miliard. Poskytla by 1,4 či 1,5 miliardy, upřesnil šéf správní rady.

Podle něj by správní rada musela sáhnout do rezerv. "V posledních dvou letech všechny zdravotní pojišťovny poskytovaly peníze i z rezerv, nejen z vybraného pojistného, logicky by musely ty zbývající drobné rezervy pod částkou tři miliardy být použity," uvedl Šnajdr.

VZP chce koupit většinový podíl v IZIP

VZP zároveň oznámila, že začne vyjednávat o koupi většinového podílu společnosti IZIP, která pro ni provozuje elektronické zdravotní knížky. Projekt dlouhodobě sklízí kritiku z různých stran. Jejím terčem je hlavně jeho cena a financování.

"Správní rada jasně řekla, že pokud máme vůbec uvažovat o nákupu akcií, tak o jediné variantě - o nákupu většinového podílu, aby VZP měla absolutní kontrolu," uvedl Marek Šnajdr. Podmínkou nákupu je podle Šnajdra "symbolická cena". Šéf správní rady dodal, že VZP je "tvůrce a jediný klient" projektu elektronických zdravotních knížek. O tržní ceně akcií tak prý nepovede diskusi.

Za deset let vydala VZP za knížky IZIP už miliardu korun. K nejhlasitějším kritikům patří bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Podle něj byl projekt drahý a pro VZP nevýhodný. Tvrdí, že pojišťovně nepatří ani myšlenka, ani systém. Jako ministr chtěl smlouvu vypovědět. S kritikou přišli před pár dny i poslanci nejmenší vládní strany Věci veřejné (VV), požadovali zastavení tohoto podle nich "pochybného projektu". Také podle Svazu pacientů by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt dostal i několik mezinárodních ocenění.

VZP chce knížky IZIP odzkoušet nyní ve dvou krajích - v Karlovarském a na Vysočině. Chce zjistit přesný rozpočet i to, jaký mají přínos pro zdravotní pojištění. Šnajdr uvedl, že správní rada rozhodne o pokračování a rozšíření projektu po celé ČR, až bude znát jeho efekt.

Internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit. Klientům VZP nabízejí on-line přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci. Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.