Vůdce egyptské opozice Muhammad Baradej v neděli v rozhovoru pro televizi CNN vyzval prezidenta Husního Mubáraka, aby ještě v neděli odstoupil a uvolnil cestu k vytvoření vlády národní jednoty. "Každému v Egyptě je jasné, že Mubárak musí během dneška odejít," prohlásil.

"Mubárak musí odejít ještě dnes, aby zahájil hladký přechod k vládě národní jednoty a k následným svobodným a spravedlivým volbám," řekl Baradej. Dodal zároveň, že americká politika v Egyptě "ztrácí na důvěryhodnosti". Poté se Baradej připojil k hlavní demonstraci na centrálním káhirském náměstí Tahrír.

Mubárak v neděli neodstoupil, k ránu opět nechal rozmístit do centra Káhiry další ozbrojené jednotky. Zároveň pověřil nového premiéra vytvořením politických reforem. 

Nejsilnější egyptská opoziční síla Muslimské bratrstvo v neděli podle agentury AFP vyzvala další opoziční uskupení ke sjednocení a k vytvoření vlády národní jednoty. Společně pak pověřily Baradeje "vyjednáváním" s režimem prezidenta Husního Mubáraka.

Muslimské bratrstvo vyzvalo podle arabských médií k ukončení zákazu vycházení a k rozpuštění parlamentu. Mezi vězni, kteří se během neděle ocitli na svobodě, je údajně také 34 členů Muslimského bratrstva, včetně několika jeho vysokých představitelů.

Po zdánlivém dopoledním klidu se v centru Káhiry opět sešly tisíce demonstrantů, kteří požadují odstoupení Mubáraka a nesouhlasí s jeho dosavadními vládními úpravami. Přes noc zůstalo na místě hlavní demonstrace přes tisíc lidí. Na pondělí je vyhlášena generální stávka.

Během demonstrací zemřelo už 150 lidí

Počet mrtvých při bouřlivých protivládních protestech v Egyptě vzrostl už na nejméně 150. Informovala o tom v neděli arabská média, podle nichž nové oběti přibyly v noci především v několika věznicích mimo Káhiru, odkud se v noci podařilo uprchnout údajně více než šesti tisícům odsouzených.

Na letišti v Káhiře uvázly podle tiskových agentur tisíce cizinců, kteří se snaží utéci před chaosem a rabováním.

Mubárak se v sobotu pokusil uchlácholit demonstranty změnami ve vedení státu, v němž ale nadále dominují představitelé tajné služby a armády. Na post viceprezidenta jmenoval šéfa zpravodajské služby Umara Sulajmána, sestavením nové vlády pověřil dosavadního ministra civilního letectví a bývalého velitele vzdušných sil Ahmada Šafíka.

Buď Mubárak, anebo Egypt

"Mubárak, Sulajmán, Šafík, všichni musejí odejít. Tento režim je u moci 30 let, to stačí," provolávají podle AFP demonstranti na centrálním káhirském náměstí Tahrír. "Armáda si musí vybrat mezi Egyptem a Mubárakem," hlásá velký transparent.

Armáda centrum metropole obklíčila s pomocí tanků a vojáci jsou rozmístěni na dalších strategických bodech města. Krátce před začátkem rozšířeného zákazu vycházení, tedy před 16:00 místního času, přeletěly nad centrem Káhiry nejméně tři vojenské stíhačky. Podle agentur opakovaně přelétaly v nízké výšce nad náměstím Tahrír.

"Chtějí zastrašit lidi, chtějí je zneklidnit," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů, čtyřiatřicetiletý softwarový inženýr Alfred Raúf. Potvrdil tak všeobecnou mediální domněnku, že šlo o demonstraci síly armády.

Mubárak v neděli podle státní televize navštívil neupřesněné armádní operační středisko, sešel se ke konzultaci se Sulajmánem a jmenoval také nové guvernéry pro několik guvernorátů, včetně Suezu.

Egyptské ministerstvo informací v neděli s okamžitou platností zakázalo vysílání televize Al-Džazíra. Ministerstvo zrušilo všem zaměstnancům káhirské pobočky této satelitní televize se sídlem v Dubaji akreditace, odňalo její pobočce rezidenční licenci a zastavilo její vysílání přes egyptskou družici NilSat. Al-Džazíra toto rozhodnutí ostře odsoudila jako "cenzuru hlasu egyptského lidu".