Pražské porodnice by nebyly schopny po odchodu lékařů od března zajistit péči o matky a jejich děti jako dosud. Dvě ze šesti porodnic - Na Bulovce a v Thomayerově nemocnici - by musely přestat přijímat rodičky a pacientky úplně. Po včerejším jednání neonatologů a porodníků to prohlásil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který před nástupem do funkce působil jako přednosta gynekologicko-porodnické kliniky vinohradské nemocnice. Odborníci chtějí jednat s ministrem zdravotnictví a premiérem.

V odborářské akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď asi 3800 ze zhruba 20 000 nemocničních lékařů. Nejsou spokojeni s výší mzdy. Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5- až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

V Praze funguje šest porodnic - ve vinohradské nemocnici, v Podolí, v Motole, Na Bulovce, U Apolináře a v Thomayerově nemocnici v Krči. Kdyby tamní anesteziologové své výpovědi nestáhli, nebylo by podle primátora možné zajistit ani neodkladnou péči. "V tuto chvíli musím konstatovat, že pokud na pracovištích neonatologie bude redukce anesteziologů, nebudeme schopni zajistit akutní a neodkladnou péči o gynekologické pacientky, rodičky a nedonošené děti ve stávajícím rozsahu," řekl Svoboda.

Bulovka a krčská nemocnice by podle něj příjem musely zcela zastavit. Ostatní porodnice už nyní prý "jedou na 120 procent" a nebyly by schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu. "Nemůžeme připustit, abychom léčili nekvalitně," řekl Svoboda

Omezení podle něho hrozí i při třísměnném provozu.

Související