6:4, 6:2, 6:3. Poměrně snadná práce. Jenže ne pro světového hráče číslo jedna Rafaela Nadala, ale pro jeho krajana Davida Ferrera, který si zásluhou překvapivého vítězství podruhé v životě podívá do grandslamového semifinále.

Sedmý nasazený přitom s Nadalem prohrál posledních sedm vzájemných zápasů, v Melbourne však nedal svému kamarádovi šanci. Výraznější odpor kladl populární Rafa pouze v prvním setu, v těch dalších dominoval osmadvacetiletý rodák z Javea.

Nadalovi, který si v prvním setu nechal ošetřovat levý stehenní sval, se vůbec nedařilo jeho obávané podání (zaznamenal pouze dvě esa, jeho soupeř osm), které v průběhu utkání ztratil hned několikrát - do té doby přitom v turnaji nepřišel ani o jediný set. Ferrer si utkání v závěru pohlídal aktivní hrou a přesnými balony, na které neměl Nadal, jenž v utkání udělal 34 nevynucených chyb, nárok.

"Je nepříjemné, když má někdo zranění, a je mi líto, že to je Rafa, který je velký gentleman a kamarád. Nadal se neporáží každý den tři nula. Je to velké vítězství, ale vlastně to opravdová výhra není," uvedl po utkání šťastný Ferrer.

Lídr žebříčku tak letos "Rafa slam" nezíská. Čtyři grandslamy za sebou naposledy vyhrál Rod Laver pře 42 lety. Australian open, stejně jako loni, letos nevyhraje a na desátý získaný grandslam si musí počkat minimálně pár měsíců.

"Neřeknu vám, co jsem cítil na kurtu, ale muselo být vidět, že jsem se necítil nejlépe. Měl jsem problém krátce po začátku a bylo pak jasné, že je skoro po zápase," řekl Nadal. "Vypadá to, že mám vždycky nějaký problém, když prohraju. Nechci mít takovou nálepku," řekl.

Ferrer se v semifinále potká se Skotem Andy Murraym.