Egyptská policie včera zasáhla slzným plynem a vodními děly proti asi tisícům lidí, kteří v Káhiře a dalších městech demonstrovali proti vládě egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Šlo o první masový projev nespokojenosti Egypťanů po vzoru nepokojů v Tunisku a o největší demonstraci za posledních několik let.

Srážky mezi policisty a protestujícími si podle stanice BBC vyžádaly nejméně tři oběti. Egyptská státní televize informovala o zabitém policistovi v Káhiře, lékaři v Suezu zase o dvou mrtvých demonstrantech. V metropoli protestovalo asi 15 tisíc lidí, uvedly bezpečnostní složky.

V metropoli i jinde v zemi demonstranti provolávali hesla proti prezidentovi i špatným životním podmínkám. V protestních pochodech byly vidět i matky s dětmi, jinde mladí lidé popisovali zdi hesly jako "Pryč s Husním Mubarakem".

Agentura AP uvedla, že protesty začaly klidně. Demonstrující však posléze zaútočili na vůz s vodními děly. Policie zasáhla obušky také proti těm, kteří se pokusili rozbít policejní kordon a přidat se k hlavnímu průvodu směřujícímu do centra Káhiry.

V centru Káhiry bylo před začátkem protestů rozmístěno až 30 tisíc členů pořádkových sil. Egyptské ministerstvo vnitra varovalo, že tvrdě zakročí proti těm, kdo poruší zákon. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v obavách o bezpečnost demonstrujících vyzvala vládu, aby se zdržela použít nepřiměřenou sílu. Egyptské bezpečnostní síly, které zpravidla tvrdě zasahují proti podobným shromážděním, nakonec většinou projevily dost zdrženlivosti, aby se den protestů podle místních zdrojů obešel bez velkého násilí.

"Nechceme ubližovat, je to náš lid," vysvětlil AFP jistý policejní důstojník.

Informace o chystaných protestech se šířily prostřednictvím sociálních sítí Facebook a Twitter. Účast na protestních akcích v rámci takzvaného "Dne hněvu", jak je podle agentury Reuters aktivisté nazvali, zde slíbilo 90 tisíc uživatelů. Heslem dne byla "vzpoura proti mučení, chudobě, korupci a nezaměstnanosti".

S 80 miliony obyvatel je Egypt nejlidnatější arabskou zemí. Více než 40 procent populace však podle agentury AFP žije pod hranicí chudoby s méně než dvěma dolary na osobu a den. Prezident Mubarak se u moci drží téměř 30 let a úřady soudí, že 82letý státník bude usilovat o další šestiletý mandát.

V Egyptě se v posledních dnech upálilo na důkaz svého zoufalství nejméně pět lidí.

Revolta v Tunisku, která vedla k útěku tamního prezidenta bin Alího a inspirovala i obyvatele okolních arabských zemí, pokračovala i včera. Přestože proti demonstrantům před sídlem premiéra v Tunisu včera tvrdě zakročila armáda, dočasná vláda ustoupila a oznámila, že její řady opustí osobnosti spjaté s předchozím režimem.

 

Fotogalerii z egyptských protestů si prohlédněte na www.obrazem.ihned.cz

Pryč s Mubarakem

V egyptské metropoli Káhiře demonstrovalo včera proti třicetileté vládě prezidenta Husního Mubara kolem 15 tisíc lidí, další tisíce Egypťanů se ke "Dni hněvu" přidaly v jiných městech.

foto: čtk/ap