Za státním převratem stojíte vy, vzkazují nespokojení Libanonci Hizballáhu. Podle nich dosavadního premiéra jeho zástupci odvolali s jediným cílem - dostat Libanon pod kontrolu íránských duchovních vůdců.

Když navíc v úterý libanonský prezident Michel Sulajmán oznámil, že novým premiérem bude Nadžíb Míkátí, muž, za kterým šíitské hnutí stojí, jejich hněv eskaloval.

Zprávy o možnosti Míkátího jmenování se přímo v Libanonu rozkřikly již v pondělí. Stoupenci odvolaného Saada Harírího narychlo svolali protestní "den hněvu", během kterého chtěli dát vládě najevo, že s novou volbou v žádném případě nesouhlasí.

Protestanti převrátili vůz Al-Džazíry

Do ulic Tripolisu tak vyšlo několik tisíc lidí, kteří zapálenými pneumatikami blokovali silnice, provolávali protivládní hesla a převraceli auta, včetně vozu arabské televize Al-Džazíra.

Reportéři utekli před davem do jedné z blízkých budov. "Pokud armáda brzy nezasáhne, budeme v nebezpečí," uvedl v živě odvysílaném telefonátu jeden z napadených novinářů. Další protesty proběhly v jižbí části Bejrútu.

Sám Harírí demonstranty sice vybízel k poklidnému protestu, přesto došlo k několika střetům s povolanými policisty a armádou. Ta do ulic nasadila i tanky a další vojenské vozy. Několik vojáků dokonce varovně vystřelilo několikrát do vzduchu, nikoho ale prý nezranila.

"Rozumím vašim pocitům," vzkázal demonstrantům. "Tento hněv by nás ale neměl dovést k tomu, co odporuje našim hodnotám a naší víře, že demokracie je naší spásou," řekl Harírí.

Také Míkátí vyzval všechny demonstranty ke klidu a prohlásil, že chce zastupovat všechny obyvatele Libanonu. "Toto je demokratický proces. Chci zachránit svou zemi," řekl ke své kandidatuře na předsedu vlády.

Harírího prozápadní vláda padla před dvěma týdny, kdy z ní odešli ministři nominovaní hnutím Hizballáh. To si tak chtělo vynutit, aby vláda zastavila spolupráci se Zvláštním tribunálem OSN pro Libanon (STL). Tribunál vyšetřuje okolnosti vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího v roce 2005 a očekává se, že obviní i členy Hizballáhu. Saad Harírí ale požadavek Hizballáhu odmítl a trvá na objasnění vraždy svého otce.

Hizballáh později získal podporu poslanců bloku drúzského vůdce Valída Džumbláta, který byl dříve Harírího spojencem, a podařilo se mu prosadit Míkátího do čela vlády. Podporu mu vyjádřilo 68 ze 128 poslanců. O složení kabinetu chce nově jmenovaný premiér začít jednat ve čtvrtek.