Kdo je Petr Lessy

Datum a místo narození: 18. srpna 1964 v Prostějově

Vzdělání: vystudoval práva na policejní akademii (má titul Mgr.)

Současná funkce: náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu - do vnější služby spadají uniformovaní policisté (řeší přestupky a též méně závažné trestné činy), od letošního roku patří do jeho resortu i bývalé oblastní ředitelství cizinecké policie v Brně

Působení u policie: v minulosti byl například vedoucím územního odboru vnější služby policie ve Frýdku-Místku, náměstkem pro uniformovanou policii severomoravské policejní správy nebo šéfem severomoravské pořádkové policie. Velel řadě zásahů proti extremistům nebo fotbalovým chuligánům na severu Moravy

Ostatní: - V letech 2006 až 2010 byl členem zastupitelstva obce Palkovice (zvolen jako nezávislý na kandidátce ODS); do zastupitelstva kandidoval i v loňských volbách, ale neuspěl

- Podle médií patřil od počátku mezi favority ministra vnitra Radka Johna (VV) na funkci policejního prezidenta

- Poradní komise pro výběr policejního prezidenta jej vybrala 19. ledna velkou většinou

Ministr vnitra Radek John v pondělí jmenoval do funkce policejního prezidenta náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho. Učinil tak i přesto, že premiér Petr Nečas jeho volbu zrovna nechválí. 

Premiér sice Johnovu volbu nevetoval s odůvodněním, že nechce další politické střety, zároveň ale řekl, že neustoupí ze svých výhrad proti způsobu výběru nového šéfa policie. Nečas zdůraznil, že výběr je čistě odpovědností ministra vnitra.

"Nemohu převzít spoluodpovědnost za právně zpochybnitelnou proceduru výběru policejního prezidenta," poznamenal Nečas s tím, že proto nemůže souhlasit ani s výsledky výběru. Doufá, že výběr dosavadního zástupce jihomoravského policejního šéfa do funkce policejního prezidenta nebude právně nebo soudně napaden. "To by bylo skutečně velice špatné," podotkl premiér.

ČSSD: Nečas se chová alibisticky

Podle opoziční ČSSD se však Nečas jen alibisticky zbavil své odpovědnosti za nového policejního prezidenta. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc (ČSSD) uvedl, že Nečasův postoj "ano-ne" není ani přínosný, ani důstojný jeho pozice.

"Buď totiž platí, že výběr policejního prezidenta neproběhl v souladu se zákonem, a pak by premiér měl využít všech svých možností, aby se takto vybraný kandidát nestal policejním prezidentem, anebo by měl premiér změnit své dosavadní stanovisko k celé věci a konstatovat, že nemá další výhrady, protože proces byl zákonný. Žádná varianta mezi tím nemůže existovat," řekl Tejc.

Lessy hodlá zamezit úniku informací

Ještě než Nečas na veřejnosti oznámil, že výběr policejního šéfa nebude vetovat, s Petrem Lessym se osobně setkal. A prý se s ním shodl, že by bylo velice nebezpečné, kdyby se nepodařilo zabránit únikům informací z policejních databází. "Jak já, tak pan plukovník Lessy tuto věc vnímáme jako velmi alarmující, jako věc nebezpečnou, ohrožující právní systém v této zemi," zdůraznil Nečas.

Lessy mu prý slíbil, že bude dělat vše pro to, aby se zabránilo únikům z databází směrem "ke komerčním subjektům včetně bezpečnostních služeb".

Nečas nehodlá riskovat další politické střety

Argumenty ministra vnitra Johna na premiérových výhradách vůči způsobu výběru policejního prezidenta nic nezměnily. Nečas a ODS upozorňují především na možný nesoulad kroků při výběru nového policejního šéfa se služebním zákonem.

Výběr člověka, kterého Johnovi doporučila minulou středu výběrová komise, ale Nečas přesto nehodlá vetovat.

"Nechci další politické střety kolem policejního prezidenta, a tím pádem politizaci policie," vysvětlil svůj postoj.

Jmenování Lessyho je proto nyní podle Nečase plně na odpovědnosti ministra vnitra. "Čas ukáže, zda jeho výběr byl správný, nebo ne," dodal předseda vlády, který měl podle dohod vládní koalice právo ministrovo rozhodnutí o výběru konkrétního člověka do funkce šéfa policie kontrasignovat.

Prioritou jsou prý vládní reformy, ne spory o policisty

Pondělní skoro hodinový rozhovor s Lessym nechtěl Nečas komentovat, měl prý důvěrný obsah. Připustil ale, že mu Lessy představil svou vizi fungování policie. "Kdyby se cokoliv jiného odehrálo, považoval bych to za fatální selhání. Z tohoto pohledu jsem se žádného překvapení, ať už pozitivního či negativního, nedočkal," podotkl.

Nečas zdůraznil, že pro jeho vládu je klíčová shoda na důležitých reformách, jinak projekt koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV nemá budoucnost a smysl. "Rozhodně důvodem k jeho ukončení není ten nebo onen názor na toho nebo onoho policejního funkcionáře či jeho ustanovení do funkce," podotkl premiér a předseda ODS. Je si prý vědom toho, že jeho rozhodnutí bude předmětem "mnoha spekulací a přetřásání", má prý však především politickou odpovědnost jako předseda vlády, která má před sebou právě klíčové reformy.

Lessy porazil čtyři soupeře

Výběrové řízení vyhlásil ministr vnitra Radek John 4. ledna, zájemci o pozici šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna. Funkce je neobsazena od začátku roku, poté co k závěru minulého roku skončil Oldřich Martinů. Jeho odchod byl výsledkem složitého zákulisního přetlačování mezi ODS a Věcmi veřejnými.

O funkci projevilo zájem 11 lidí, šest uchazečů ale nesplňovalo kritéria a byli vyřazeni. John oznámil, že ve výběru mu pomůže komise, kam pozval i zástupce opoziční ČSSD. ODS vznik komise kritizovala, premiér ji označil za "kočkopsa". Sociální demokraté se pak její práce rozhodli neúčastnit.

Komise vybírala z pěti kandidátů. Nejprve na místo nedoporučila ani Johnova náměstka Viktora Čecha, ani náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka. Minulou středu rozhodovala o zbylé trojici, vedle Lessyho se řízení účastnil i šéf pražské policie Martin Červíček a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.

Poradní a výběrovou komisi tvořili Jaroslav Salivar, další Johnův náměstek Jiří Franc, šéf Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek, policejní psycholožka Ludmila Čírtková, šéf policejní ochranné služby František Snopek, vedoucí oddělení strategického plánování policejního prezidia Pavel Osvald, za TOP 09 bezpečnostní expert Michal Mazel a ředitelka personálního odboru ministerstva vnitra Ivana Moravcová. Za ČSSD v ní měli usednout i exministři vnitra František Bublan a Martin Pecina, účast ale odmítli.