Předseda představenstva společnosti Iveco Czech Republic – bývalé Karosy – Daniel Patka byl na konci minulého týdne odvolán. Týdeník Ekonom získal tuto informaci z několika zdrojů z automobilového průmyslu a z Vysokého Mýta, kde firma sídlí.

Společnost Iveco CR, která je součástí nadnárodní skupiny Irisbus Iveco, hodlá o změně informovat v tomto týdnu. Vedením podniku byl podle informací týdeníku Ekonom prozatím pověřen Pavel Pachovský.

Odvolání generálního ředitele předcházely nedávné změny v obchodním oddělení. Svá místa v České republice opustili Horia Chirita a Giorgio Zino, kteří odpovídali za prodej, respektive marketing ve střední a východní Evropě.

Daniel Patka je vzděláním technik, před nástupem do funkce generálního ředitele byl ve Vysokém Mýtě hlavním konstruktérem a zodpovídal za vývoj linkových autobusů v celé skupině. Generálním ředitelem se stal v roce 2007, kdy vystřídal dlouholetého šéfa Karosy Rudolfa Černého.Daniel Patka, bývalý ředitel Iveco CR

Téměř zároveň tehdy došlo ke změně názvu firmy. Z Karosy se stala společnost Iveco Czech Republic a česká veřejnost tuto změnu nepřijala dobře.

Výroba pro export

Továrna ve Vysokém Mýtě je nyní nejdůležitějším závodem skupiny. Iveco Czech Republic vyrábí linkové, školní a příměstské autobusy Irisbus Arway, Crossway, Recreo a Crosway LE. V letošním roce se její produkce ještě rozšíří o městské autobusy Citelis.

Drtivá většina produkce z Vysokého Mýta jde na vývoz, zejména do Francie. V tuzemsku však firma ztrácí podíl na trhu. Jedničkou se tu loni stala společnost SOR Libchavy, která zvítězila například v tendru na dodávky autobusů Dopravnímu podniku hlavního města Prahy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru