Někteří politici ve Spojených státech se v současnosti snaží vymyslet, jak umožnit jednotlivým státům unie bankrotovat. Státy jsou totiž považovány za suverénní a na rozdíl třeba od měst nemohou hledat ochranu před věřiteli u federálního soudu. Podle některých názorů jsou přitom bankroty jediná cesta, jak se předlužené státy mohou vyrovnat s obřími závazky. Podle převažujícího mínění je ale jejich zavedení vysoce nepravděpodobné. Informoval o tom v pátek deník The New York Times (NYT).

Státy by podle něj v případě bankrotu mohly s pomocí federální vlády podstoupit ozdravnou kůru, jakou má za sebou například automobilka General Motors. Některé americké státy totiž podle NYT mají hluboké strukturální problémy. Nemají například dostatek peněz na vyplácení penzí, a přesunují proto na jejich úhradu prostředky určené na školství či zdravotní péči. Podle některých členů Kongresu je tak jen otázkou času, kdy některý stát požádá federální vládu o podobnou finanční injekci, jakými nedávno zachraňovala problémové banky.

S obrovskými dluhy se potýká třeba stát Kalifornie. Jen loňský deficit rozpočtu byl 25 miliard dolarů (asi 450 miliard korun).

Řešením pro státy, jejichž situaci výrazně zkomplikoval výpadek daňových příjmů způsobený recesí, by ale podle některých odborníků mohl být i bankrot. Úpadek by například státům umožnil změnit své závazky vůči penzistům. Na druhou stranu by ale kromě důchodců poškodil třeba i investory do dluhopisů jednotlivých států. Úvahy o zavedení státních bankrotů jsou proto podle deníku The New York Times velmi opatrné. Zatím se v Kongresu v této věci žádný zákon nechystá.

Nedávno se ale při jednom slyšení na takové bankroty zeptal šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho republikánský senátor John Cornyn. Podle newyorského listu přitom mezi zákonodárci zdaleka není sám, kdo se o takové řešení problémů zadlužených států zajímá. Schválení možnosti bankrotu pro ně v Kongresu by přesto bylo nesmírně obtížné, a není proto moc pravděpodobné. Vyžadovalo by totiž změnu ústavy. Zákonodárci by se také zřejmě obávali, že jen projednávání takové možnosti by situaci problémových států dále zhoršilo.

Současné vágní úvahy o bankrotech by ale jejich představitelům naopak mohly pomoci. Představují totiž páku při vyjednáváních s odbory o úsporných krocích. Odboráři si toto nebezpečí uvědomují. "Chystají na nás masivní útok. Bereme to velmi vážně," uvedl Charles Loveless, který má na starosti legislativní záležitosti v Americké federaci státních, okrskových a městských zaměstnanců.

Nezávislý institut Centrum pro rozpočtové a politické priority (Center on Budget and Policy Priorities) nicméně tento týden uvedl, že situace jednotlivých států není tak špatná, jak se píše v amerických médiích. Podle něj jsou jejich současné problémy cyklického rázu a ustanou, jakmile se ekonomika zotaví.

Podle institutu navíc nelze směšovat krátkodobé potíže, jako jsou schodky zaviněné výpadky daňových příjmů, a dlouhodobé problémy, jako jsou výplaty penzí.