Premiér Petr Nečas a ministr vnitra Radek John se včera pohádali tak tvrdě, že předseda VV navrhuje, aby jejich aktuální střet vyřešil soud. Předmětem sporu přitom není žádná z klíčových hospodářských reforem, ale mocenské tahanice o křeslo šéfa policie. Předseda ODS Nečas obviňuje předsedu VV Johna, že výběr manipuluje.

John včera představil kandidáta na post šéfa policie. Jím sestavená výběrová komise doporučila ke jmenování náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho. A John jeho jmenování před kamerami oznámil dříve, než nominaci probral s Nečasem.

ODS a VV se přitom dohodly na tom, že návrh z vnitra musí odsouhlasit i premiér. Předseda VV si ale včera vůbec nepřipustil možnost, že by Nečas Lessyho odmítl. "Neumím si představit, že by bylo možné namítat něco proti transparentnímu výběru," řekl John.

Chvíli poté jeho představy Nečas rázně zkorigoval a jmenování šéfa policie odložil. Řekl, že John Lessyho nevybral podle zákona a že konkurz sloužil jako zástěrka pro ustavení favorita VV.

"Potvrdily se mé obavy, že podmínky byly vedeny snahou dosadit za policejního prezidenta předem vybranou osobu," řekl premiér a poukázal na to, že představitelé VV už dříve Lessyho zmínili jako vhodného kandidáta. Lessy byl přitom do října zastupitelem obce Palkovice, zvoleným na kandidátce ODS.

John se proti Nečasovým výtkám ohradil a zopakoval, že podle něj byl výběr v pořádku. "Evidentně v případě sporu může rozhodnout pouze soud," vzkázal Nečasovi. Vyjádření dalších ministrů a členů vedení stran se včera HN nepodařilo získat. Ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra na dotazy HN odmítl reagovat stejně tak jako ministr dopravy a faktický šéf VV Vít Bárta.

Boj ODS a VV o šéfa policie trvá již několik týdnů. John tvrdí, že je nutné změnit vedení policie tak, aby se zbavila vlivu exministra vnitra za ODS Ivana Langera. Občanští demokraté se zase obávají vlivu bezpečnostní agentury ABL, kterou dříve spoluvlastnil Bárta. Pro VV jsou ale změny v policii jedním z klíčových témat kvůli proklamovanému boji s korupcí.

Za poslední měsíc jde o několikátý Nečasův útok na VV. ODS odmítala přistoupit na požadavek Věcí veřejných, aby odešel policejní prezident Martinů a Nečas jeho výměnu připouštěl jen v souvislosti se změnami ve vedení vnitra. Po Novém roce ODS tvrdě zkritizovala Johnovu protikorupční strategii. A komisi pro výběr šéfa policie ODS opakovaně označila za paskvil, kočkopsa nebo stafáž pro předem vybraného kandidáta.

V dřívějších případech ale Nečas VV vždy ustoupil. Martinů rezignoval, aniž by se ve vedení Johnova resortu cokoli změnilo, a protikorupční strategie vládou prošla ani ne den po kritice ODS. I tentokrát si Nečas nechal otevřenou cestu k ústupu. "Definitivní názor sdělím, až bude jasno o zákonnosti celého postupu, a poté, co si o celé věci promluvím s ministrem vnitra," řekl.

Schůzka by mohla proběhnout zítra. John to řekl večer v České televizi s tím, že po jednání hodlá nového policejního prezidenta jmenovat do funkce.

Související