Evropský fond finanční stability vydá ještě tento měsíc své první dluhopisy s pětiletou splatností za tři až pět miliard eur. Jak včera oznámil jeho šéf Klaus Regling, je to součást programu na pomoc těžce zkoušenému Irsku.

"Naše první emise bude pro kapitálové trhy velice významná," nechal se slyšet Regling. Fond, který spravuje, má k dispozici celkem 440 miliard eur.

Ministři financí eurozóny včera v Bruselu dlouho do noci debatovali, zda by se zdroje fondu neměly pro každý případ zvýšit zhruba o 250 - 260 miliard eur.

Posílení finanční "munice" požadují Evropská komise i Evropská centrální banka. Trvají na tom, že eurozóna musí být lépe připravena na případné další krizové situace.

Ministři ale k definitivnímu závěru nedospěli, takže o navýšení fondu nejspíš rozhodne až summit EU, který se uskuteční 4. února.

Proč by se mělo přidat?

I když země eurozóny spravují 440 miliard eur, fakticky mohou použít jen 250 miliard eur. "Určitá část kapitálu musí sloužit jako rezerva, abychom udrželi špičkový rating fondu AAA," uvádí spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Ten se včera postavil proti navýšení zdrojů fondu. Německo, které financuje fond z více než jedné čtvrtiny, tedy požadavku Bruselu a ECB vyhovět nechce.

Argumentuje tím, že "problémy eurozóny se musejí řešit komplexněji". Tedy vytvořit co nejdříve stálý krizový mechanismus, jímž bude v polovině roku 2013 nahrazen včera přetřásaný fond stability. A také se dohodnout na přísnějších rozpočtových pravidlech a sankcích za jejich nedodržování. Spolková vláda poukazuje také na to, že Španělsko a Portugalsko minulý týden bez problémů "udaly" na trhu své vládní dluhopisy.

Německo v tomto názoru podporují hlavně Rakousko a Nizozemsko.

Naproti tomu francouzská ministryně financí Christine Lagardeová sdělila, že její země je ochotna o posílení fondu jednat. Belgický ministr financí Didier Reynders se vyslovil dokonce pro zdvojnásobení jeho zdrojů.

Fond má kupovat dluhopisy

Prezident ECB Jean-Claude Trichet země eurozóny vyzývá, aby nejen navýšily zdroje fondu, ale "pozvedly ho také kvalitativně". Pravděpodobně by to znamenalo, že fond by začal skupovat na sekundárním trhu dluhopisy, což nyní činí ECB.

Německý postoj včera zkritizoval bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi. "Mařit úsilí o řešení krize je něco jako dopouštět se masochismu nebo se pokoušet o sebevraždu," cituje agentura Bloomberg z vystoupení Prodiho v čínské Šanghaji. "Korporátní komunita v Německu by nikdy nepřipustila, aby euro zaniklo," je přesvědčen Prodi.

Letošní emise vládních dluhopisů (mld. Eur, odhad pro nejvíce zadlužené země eurozóny)

185 Itálie
93 Španělsko
34, 5 Belgie
19 Portugalsko
0 Řecko / Irsko