Sjednocení obou sazeb daně z přidané hodnoty má ve vládě dalšího významného zastánce. Po ministru financí Miroslavu Kalouskovi z TOP 09 už jednotnou 19% DPH podporuje i premiér Petr Nečas (ODS). "Bylo by to systémové a nejčistší řešení," řekl Nečas v rozhovoru pro HN.

Premiér dosud mluvil jen o sbližování sazeb DPH, sjednocení připouštěl pouze jako "možnost". Novinkou je i jeho podpora devatenáctiprocentní sazby. Premiér totiž zatím uváděl sazbu ve výši do sedmnácti procent.

Plán na zvýšení spodní sazby DPH ze současných deseti procent je součástí penzijní reformy. Z výnosu odhadovaného na zhruba padesát miliard korun ročně mají být hrazeny náklady reformy.

Věci veřejné jsou proti

Nečas s Kalouskem však ještě budou muset přesvědčit svého koaličního partnera. Věci veřejné totiž sjednocení DPH zatím odmítají. "Nám se to moc nelíbí. Budeme trvat na tom, aby zůstala nižší sazba DPH, třeba i jen s několika položkami, jako jsou základní potraviny, léky nebo dětské pleny," říká ekonomický expert a poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Podle Nečase však argumentace, že sjednocení DPH zvedne cenu potravin, není správná. "Chtějí tam nechat položku, která je nejvíce rezistentní vůči úpravám DPH, což nedává ekonomický smysl. Je to spíš politická proklamace," tvrdí premiér.

Podle Babáka jsou však už teď marže obchodníků s potravinami tak nízké, že jim neumožňují zvýšení DPH zákazníkům kompenzovat. "Ten rabat je tak na úrovni 10 až 15 procent, takže není možné, aby si ho obchodníci snížili o devět procent. Vidím to tak na dvě procenta," argumentuje Babák. Experti VV budou tento týden o penzijní reformě vyjednávat se zástupci TOP 09.

V rozhovoru pro HN premiér připustil, že sjednocení DPH by mohly doprovázet kompenzace pro lidi s nízkými příjmy. "Dovedu si představit řešení, které by v sobě zahrnulo sjednocení sazby DPH v jednom kroku s tím, že by se upravila výše životního minima, a tím pádem i výše některých kompenzačních sociálních dávek včetně základní výměry důchodů, aby pohyb cen potravin byl kompenzován sociálně citlivým skupinám," uvedl Nečas.

Ani to však podle Babáka není pro Věci veřejné přijatelné řešení. "Je to jeden z mála bodů, kde nebudeme ustupovat," uvedl. "Pokud vláda ponechá v nižší sazbě DPH jen pár klíčových položek, bude to podle našich propočtů znamenat výpadek plánovaných příjmů v rozmezí tří až sedmi miliard korun. Ale pořád zbude více než čtyřicet miliard mimořádného inkasa, takže v tom nevidíme problém," vysvětluje Babák.

Nečas si však nechává otevřenou cestu ke kompromisu. "Nevylučuji ani cestu postupného srovnávání obou sazeb DPH," říká premiér.

 

foto: HN - Libor Fojtík