V letošním roce si Česká republika polepšila v indexu ekonomické svobody, který sestavuje americká konzervativní nadace Heritage Foundation a list The Wall Street Journal. Zatímco minulý rok v něm Česko bylo 34., letos zaujalo 28. místo. Nejsvobodnější zemí světa z pohledu ekonomiky je podle indexu nadále Hongkong těsně následovaný Singapurem. Nejhůře naopak dopadla Severní Korea.

Česko je podle indexu 14. nejsvobodnější ekonomikou ze 43 evropských zemí, pomohlo mu zejména silné zaměření na ekonomické a strukturální reformy. "Země je otevřená světovému obchodu a investicím. Má vysokou úroveň svobody obchodu, fiskální svobody (tj. relativně nízké daně - pozn. ČTK) a svobody finančního sektoru. Soukromý sektor zodpovídá zhruba za 80 procent hrubého domácího produktu a je hlavním tahounem ekonomického růstu," uvedli autoři indexu.

Slovensko, které loni skončilo 35. těsně za Českem, si podle nich naopak pohoršilo. V aktuálním žebříčku skončilo na 37. místě. Hlavními důvody byly korupce a menší svoboda ve vlastnických právech, kdy tvůrci indexu kritizují zejména zdlouhavé soudní procesy.

Nejhůře dopadly Island a Alžírsko, pohoršily si také USA

Ekonomická svoboda ve světě, kterou autoři žebříčku hodnotí podle několika různých kritérií, v loňském roce celkově posílila. Zlepšilo se hodnocení 117 zemí, 58 států si pohoršilo a postavení čtyř se nezměnilo. Největším skokanem v žebříčku jsou africké státy Rwanda a Džibuti. Naopak nejhůře si loni z pohledu ekonomické svobody vedl Island a Alžírsko.

Postavení Spojených států, které již loni kvůli zásahům federální vlády do ekonomiky utrpěly nejhlubší pokles bodového hodnocení ze 20 největších ekonomik světa, se nadále zhoršilo. Země je nicméně nadále v první desítce, byť klesla z loňského osmého na letošní deváté místo.

Index ekonomické svobody vznikl v roce 1995. The Wall Street Journal a Heritage Foundation v něm hodnotí země podle deseti kritérií, která se týkají otevřenosti ekonomiky, vlády práva a konkurenceschopnosti. Tvrdí přitom, že ekonomická svoboda úzce souvisí s prosperitou jednotlivých zemí.