Včerejší den trávil na jednáních kvůli Sazce. Tvrdí, že je připraven do ní nalít minimálně 1,5 miliardy korun. "Nechci za to akciový podíl v Sazce, počítám ale do budoucna s podílem na jejím zisku," říká Martin Ulčák - muž, který se ujal role krizového manažera a nabízí se akcionářům jako zachránce největší české loterijní firmy.

Jeho slova mají magický vliv na část sportovních funkcionářů, kteří o Sazce rozhodují. Je pravděpodobné, že dnes výkonný výbor ČSTV vsadí právě na něj. I přesto, že někteří z "bafuňářů" se proti tomu řešení bouří a že před touto cestou varuje ministr školství Josef Dobeš.

Kdo vlastně je Martin Ulčák? A oč mu v Sazce jde? Miliardář, vlivný lobbista, někdejší funkcionář komunistického SSM je dlouholetým přítelem šéfa Sazky Aleše Hušáka. Pro něj je jedinou nadějí, že v čele Sazky přežije. Kdyby akcionáři přijali nabídku firem Penta či Synot, nebo kdyby kormidlo Sazky převzal věřitel Radovan Vítek, může si Hušák balit. Snaha pomoci kamarádovi může být jedním z důvodů, proč se Ulčák do boje o Sazku pustil. Určitě ale ne důvod jediný.

Hušákův kamarád

"S Alešem se znám od listopadových událostí v roce 1989," říká o svém vztahu k šéfovi Sazky vystudovaný ekonom Ulčák, který byl v roce 1989 šéfem pražské organizace SSM. Ulčák i Hušák patřili k reformnímu svazáckému křídlu. Zatímco právník Hušák se počátkem 90. let stal obchodním šéfem pražského Výstaviště, Ulčák se ještě po pádu režimu pokoušel o politickou kariéru - pár týdnů šéfoval celému SSM, brzy se ale dal na byznys. Léta podniká se spolužáky z vysoké školy - Liborem Chrobokem, Marcelem Belhocinem a Petrem Poláčkem. S nimi zakládal nejznámější firmy Geco (obchod s tabákovými produkty a síť trafik) i Atlanta Safe (obchodník s cennými papíry, investiční poradenství). Čtveřice stojí za řadou dalších firem, Ulčák má v konglomerátu čtvrtinový podíl.

Ulčák akcionářům Sazky slibuje, že na ozdravení firmy dá, "kolik bude třeba". Zatímco jeho soupeři v boji o Sazku odhadují tuto sumu na dvě až tři miliardy korun, Ulčák bezprostřední potřeby Sazky odhaduje mnohem níž. To by ale znamenalo, že přesvědčí věřitele Sazky, především držitele dluhopisů a Vítka, že sleví ze svých nároků.

Žádný altruismus

Dnes měla Sazka zaplatit držitelům dluhopisů celkem 13 milionů eur, jak už dříve ohlásila, splatí jen devět milionů (cca 216 milionů korun).

"Dvě stě milionů na splátku do Sazky směřuje právě ode mne," řekl včera HN Ulčák, který doufá, že tento krok věřitelé dodatečně schválí a kývnou i na restrukturalizaci celé emise - tedy na snížení jistiny (té se držitelé dluhopisů nevyhnou ani při jiných variantách stabilizace Sazky).

I kdyby se je ale podařilo přesvědčit, těžkou práci bude Ulčák mít s Vítkem, který chce do příštího pondělka asi miliardu korun, již firma nemá.

"Pošlu Sazku v pondělí do insolvence, je mi to jedno," zopakoval Vítek včera pro HN. Ulčák přesto doufá v dohodu - nejspíš za další stovky milionů.

"Ulčák je příliš zkušený byznysmen, než aby se do takové hry pouštěl z altruismu. Dokáže si své zájmy ohlídat. S čím vyšším rizikem do toho jde, o to vyšší zisk čeká. To si akcionáři Sazky neuvědomují," říká jeden z Ulčákových přátel.

Hodně tvrdý romantik

Investici do Sazky nabízí Ulčák prostřednictvím firmy E-Invest, která mu stoprocentně patří. E-Invest dělá pro několik velkých průmyslových firem investiční poradenství a lobbing. Mezi její klienty patří strojírenské Vítkovice, majitel ostravských hutí Evraz, ČEZ či Sokolovská uhelná. Firma měla v roce 2009 téměř 90milionový zisk. V pražských finančních kruzích koluje informace, podle níž není Ulčák s E-Investem schopný sehnat miliardy, potřebné k sanaci Sazky. "V hotovosti má asi půl miliardy, totéž si může půjčit na Geco, víc nesežene," tvrdí jeden z jeho konkurentů.

Atlanta Safe vydělala předloni necelé dva miliony, kondici klíčové firmy Ulčákovy skupiny - Geca - je těžké posoudit. Poslední dostupná závěrka je z roku 2005, dceřiný Geco Tabak vydělává přes čtvrt miliardy ročně. Ulčák ale ujišťuje, že sehnat peníze pro něj není problém. Má prý k dispozici další majetek, který ovládá skrytě.

Dá se mu věřit? Podle toho, co o Ulčákovi píší média, to je vypočítavý svazák, který těží z předlistopadových kontaktů (Miroslav Šlouf) a obchoduje s kontroverzními politiky typu Michala Krause z ČSSD.

Jeho přátelé se shodují, že je to mylný obraz. "Je to romantik, který se nezbavil ideálů z mládí," tvrdí jeden z nich, podle něhož Ulčák rád jako za mlada jezdí do Brd a spí pod širákem. Nepochybně jde ale o tvrdého byznysmena, který je nepříjemný jako protivník. Své o tom vědí někdejší privatizátoři OKD v čele s Viktorem Koláčkem, kteří s ním kdysi spolupracovali, dostali se do sporu a po letech mu museli se skřípěním zubů vyplatit půl miliardy.

"Ulčák je vnímán jako divný kvůli svazácké nálepce. Ale je to slušný člověk," tvrdí o něm Jan Světlík, majitel Vítkovic. Stejně ho popsal František Štěpánek ze Sokolovské uhelné: "Výborný energetický analytik, férový partner, vždy drží slovo."

Je ale třeba mít na paměti, že Ulčák může mít i soukromý důvod k angažmá v Sazce. Jeho firmy se Sazkou v léta spolupracují. Nad některými společnými transakcemi se ve své době vznášely vážné pochybnosti. Když třeba v půli 90. let Sazka obchodovala přes s Ulčákem spřízněné firmy Cassis, Atlanta a Geco s akciemi České spořitelny, vysloužili si Hušák i Ulčák s partnery trestní stíhání kvůli údajnému poškození Sazky. Podezření se neprokázalo. Pořád se ale nedá vyloučit, že v hospodaření Sazky z minulých let mohou být ukryti kostlivci, na jejichž odhalení nemá Ulčák zájem. A i proto se snaží, aby do nitra Sazky nikdo nenahlížel.

 

Martin Ulčák (46)

Vystudoval ekonomii na VŠE. Na jaře 1989 se stal předsedou pražského výboru SSM, po převratu byl zvolen šéfem celého SSM. Podniká od roku 1991, kdy se třemi spolužáky založil Geco (General Connection, ale odkazuje i na kontroverzního hrdinu filmu Wall Street). Jako lobbista působil při řadě privatizací (doly, banky), dnes pracuje hlavně pro firmy z oblasti energetiky.