Vepřové maso i vejce dovážené do Česka z Německa, jímž otřásá skandál s rakovinotvornými látkami v potravinách, neobsahují zvýšené množství jedovatého dioxinu a neohrožují zdraví lidí. "Naše kontroly nic takového neprokázaly, občané mohou být klidní," prohlásil včera ministr zemědělství Ivan Fuksa.

V Evropské unii by se ale podle něho mělo zavést označování potravin podle zemí původu, aby zákazníci věděli, odkud zboží skutečně pochází. Fuksa za to chce lobbovat v Bruselu společně s Němci. Evropské předpisy dosud takovou povinnost u vepřového masa nebo kuřat neumožňují. Označení země původu na obalu ukazuje pouze to, kde bylo maso zpracováno a zabaleno.

"Mělo by se využít případu dioxinů v Německu k tomu, aby bylo zavedeno povinné označení zemí původu u všech živočišných potravin. Podobně jako to bylo u hovězího masa poté, co vypukla v Evropě nemoc šílených krav," podporuje ministrův nápad Jan Veleba, šéf Agrární komory České republiky.

Veleba však nesouhlasí s tvrzením ministra Fuchsy, že dovezené potraviny jsou podle výsledků českých zesílených namátkových kontrol zcela bezpečné. "Můj názor je jiný. Měly by se zkontrolovat všechny dovozy masa a vajec, jako to dělají na Slovensku. Ani Pán Bůh nemůže zaručit, že se sem nic nedostalo. Nemůžeme garantovat bezpečnost lidí," tvrdí Veleba.

Agrární komora původně dokonce prosazovala všeobecný zákaz dovozu podezřelých vajec a vepřového z Německa a volala po potravinové soběstačnosti. Podpořili ji v tom i někteří opoziční politici, třeba místopředseda sociálních demokratů Milan Urban.

Zákaz dovozu různých potravin ze zahraničí z bezpečnostních důvodů požadovali čeští zemědělci již několikrát, například před čtyřmi lety ukončení dovozu kuřat a vajec kvůli ptačí chřipce. Podle ministra zemědělství ale tentokrát kontroly dopadly dobře a uzavření českých hranic pro dovoz z Německa nepřichází v úvahu. Bez závažné příčiny to nedovolují ani pravidla Evropské unie.

Rakovinotvorné dioxiny byly zjištěny v Německu loni v prosinci. Tyto látky se dostaly do potravin z krmiva pro zvířata. Byly ve zbytcích z výroby biopaliv, jež se používají v krmných směsích. Německo po zjištění jedovatých látek zavřelo preventivně přes 4700 farem (včera byl zákaz omezen na 1635) a zničilo 100 tisíc kontaminovaných vajec. Část vajíček se však mezitím dostala do Nizozemska, Velké Británie a slepice údajně i do Dánska.

"Dioxiny jsou velmi nebezpečné, postupně se ukládají v lidském těle, ale do potravin se dostaly zředěné. Potíže způsobuje dlouhodobé požívání takových výrobků. Klidně sním deset kontaminovaných vajec a jsem přesvědčen, že se mi nic nestane," dodává s nadsázkou zemědělský analytik Petr Havel.

 

Dioxiny a česko-německý obchod

102 tisíc kusů vajec se podle ČSÚ dovezlo za prvních 11 měsíců roku 2010 z Německa do Česka. Celková roční spotřeba v Česku je 2,4 miliardy kusů.

95 tisíc tun vepřového masa se podle Agrární komory ročně dováží z Německa do Česka. Celková roční spotřeba
v Česku je 400 tisíc tun.

1635 německých zemědělských farem zůstalo v pondělí uzavřeno. Celkově je v Německu zhruba 375 tisíc zemědělských farem. Nebezpečné látky byly objeveny ve 13 ze 16 spolkových zemí.

Až 60 milionů eur je úhrnná ztráta uzavřených farem za týden

Co jsou dioxiny?

Jde o vysoce toxické látky vyvolávající rakovinu, které se váží na tuky v těle zvířat a lidí. Při vyšších koncentracích nebo dlouhodobém požívání mohou způsobit další vážné zdravotní potíže. Podle německých úřadů proto konzumace kontaminovaných vajec, která není dlouhodobá, představuje jen malé zdravotní riziko.
Látkou obsahující dioxiny byl v roce 2004 otráven tehdejší prezidentský kandidát na Ukrajině Viktor Juščenko. Otravu přežil, ale má znetvořený obličej.

Dioxinové aféry v minulosti

Irské vepřové (rok 2008)
Několikanásobné překročení limitů dioxinů bylo zjištěno ve vepřovém ve 45 irských farmách. Byl omezen vývoz irského vepřového do 23 zemí a zlikvidováno 100 tisíc prasat. Zaniklo téměř 2000 pracovních míst a náklady irské vlády se odhadují na necelých 200 milionů euro.

Belgická kuřata (rok 1999)
Dioxiny byly objeveny v lednu v kuřatech a vejcích, ale jejich prodej nebyl zastaven. V květnu se informace dostaly do médií, belgický ministr zemědělství rezignoval. Následně bylo zlikvidováno sedm milionů kuřat a 50 tisíc prasat. Belgii stála tato aféra 625 milionů euro.

Související