Britská petrochemická společnost BP se zatím nestačila vyrovnat s následky dubnové nehody na plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu a už musí řešit další nepříjemnost. V pondělí se již třetí den potýkala s téměř úplným ochromením dodávek ropy z pole Prudhoe Bay poté, co byla zjištěna závada na ropovodu Trans Alaska Pipeline. Ten přitom jako jediný zajišťuje přepravu suroviny ze severních polí.

Důležitý zdroj

Ze zálivu u Aljašky, kde kromě BP operují také společnosti ConocoPhillips, Exxon Mobile, Chevron a Koch Industries, proudí 15 procent americké produkce ropy. Pro BP je těžba v této oblasti klíčová. Záliv Prudhoe Bay je hned po Mexickém zálivu pro společnost druhou největší zásobárnou ropy na západní polokouli.

BP, která vlastní 47 procent ropovodu spravovaného konsorciem Alyeska Pipeline Service, dodává ze severních polí při běžném provozu až 410 tisíc barelů ropy denně, tedy každý čtrnáctý barel ze své celkové produkce.

Od okamžiku, kdy společnost musela spolu s ostatními v sobotu snížit produkci ropy v oblasti na pouhých pět procent, teď ale zásobuje trh pouze z rezerv uskladněných v terminálu v aljašském přístavu Valdez.

100 dolarů za barel?

Analytici začali s trvající odstávkou ropovodu také předvídat nárůst cen ropy. "Zatím jde jen o sezónní výkyv, i ten by ale mohl vyhnat cenu ropy nahoru, a to až ke 100 dolarů za barel," domnívá se Ed Morse, který mapuje trh s komoditami pro finanční skupinu Credit Suisse.

"Uzavření ropovodu se v cenách rozhodně projeví. Trh je citlivější v otázce dodávek surovin a jejich ceny, než byl před půl rokem," uvedl ekonom Národní australské banky v Melbourne Ben Westomore.

Ještě minulý týden přitom analytici předvídali opačný vývoj, když ceny ropy klesly a uzavřely první týden obchodování v novém roce se ztrátou 3,7 procenta. V pátek se cena americké ropy snížila o 35 centů na 88,03 USD za barel.